Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Dánové zmařili dva útoky somálských pirátů

Dánské válečné lodi Esbern Snare, která je vlajkovým plavidlem NATO v Adenském zálivu, se v sobotu podařilo zabránit dvěma pirátským útokům. Somálští piráti se nejprve pokusili přepadnout panamské a poté i norské plavidlo. Uvedlo to spojenecké námořní velitelství v anglickém Northwoodu.

Foto: Profimedia.cz
Dánové zmařili dva útoky somálských pirátů

Loď pod panamskou vlajkou přepadli piráti, když plula v mezinárodně doporučeném koridoru. Na volání o pomoc odpověděly dánská Esbern Snare a americké válečné plavidlo Winston Churchill.

Po nezdařeném útoku piráty lokalizoval španělský vojenský letoun, který je součástí evropských sil působících v oblasti. Pirátský člun nově směřoval k norské nákladní lodi. Z dánské Esbern Snare odstartoval námořníkům na pomoc vrtulník.

Osud pirátů je nejasný

Jakmile si piráti helikoptéry všimli, pokusili se uprchnout směrem do Somálska. Zastavili až po varovných výstřelech, který posádka stroje vypálila. K pirátskému člunu poté připlul zásahový tým, který plavidlo prohledal a našel použitou a nepoužitou munici, nože a další vybavení. O osudu pirátů se zpráva nezmiňuje.

Útoky námořních lupičů výrazně komplikují námořní dopravu v Adenském zálivu i přes přítomnost vojenských plavidel zemí EU, Ruska, USA a Číny. Piráti za unesené lodě zpravidla požadují vysoké výkupné, které v některých případech dosahuje až několika miliónů dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků