Hlavní obsah
 

Cyklon Idai zpustošil Mosambik, mrtvých může být až tisíc

Cyklon Idai připravil v africkém Mosambiku o střechu nad hlavou asi půl milionu lidí. Letecké záběry ukázaly, že vody z řeky Buzi zaplavily asi 50 kilometrů široký a 100 km dlouhý kus země. V Mosambiku si bouře vyžádala 84 obětí a sousedním Zimbabwe 98, ale mosambický prezident File Nyusi řekl BBC, že obětí může být přes tisíc.

 
Cyklon Idai zpustošil Mosambik, mrtvých může být až tisíc

Idai zasáhl Mosambik ve čtvrtek večer u půlmilionového přístavu Beira. Provázely ho větry o rychlosti až 177 km/h. Ve městě pořád nejde proud a neteče pitná voda. Červený kříž varoval, že kolem 90 procent Beiry je těžce poškozeno nebo zcela zničeno. Město je nyní přístupné pouze ze vzduchu. Odřízla ho voda z rozlité řeky místy hluboká až šest metrů.

Škody způsobené cyklonem Beira v Mosambiku

Foto: Denis Onyodi, ČTK/AP

Nejmenovaný humanitární pracovník agentuře AFP sdělil, že zaplavená oblast vypadá jako „oceán” na pevnině a že voda odřízla od světa mnoho vesnic. Podle Světového potravinového programu jde o jednu z největších humanitárních katastrof, která kdy zasáhla jižní polokouli.

Mosambický přístav Beira pod vodou

Foto: Denis Onyodi, ČTK/AP

Podle odhadů Červeného kříže přišlo o střechu nad hlavou až 400 000 lidí. Mosambická vláda uvedla, že postiženo je 600 000 lidí a sto tisíc z okolí Beiry potřebuje zachránit. Městečku Buzi, kde žije i 2500 dětí, hrozí, že bude zaplaveno do 24 hodin.

Letecký záběr ba zaplavené město Beira v Mosambiku

Foto: Caroline Haga, ČTK/AP

Cyklon se prohnal v Mosambiku oblastí, kde žije 1,7 milionu lidí. Dalších 920 000 bylo ještě předtím postiženo v Malawi.

Trasa Cyklonu Idai a zaplavené oblasti v Mosambiku

Foto: Mapy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků