Hlavní obsah

Čínská kosmická loď se spojila s orbitální stanicí

Čínská loď Šen-čou 9 se v pondělí na oběžné dráze spojila s experimentálním vesmírným modulem Tchien-kung 1. Oznámila to agentura Reuters. Po několika hodinách příprav dva kosmonauti do modulu vstoupili, oznámila agentura AFP.

Čínská kosmická loď se spojila s orbitální stanicí

Loď, která startovala v sobotu, se k modulu připojila v 08:00 SELČ. Přípravy na vstup do modulu trvaly další tři hodiny.

Je to  poprvé, co přechod mezi kosmickou lodí a orbitální stanicí provádějí čínští kosmonauti. Oba objekty by měly zůstat spojené deset dní. Během nich bude posádka provádět lékařské testy a další pokusy; například bude zkoumat vliv stavu beztíže na biorytmy a pracovní výkon lidí.  V modulu ale budou pobývat vždy jen dva astronauti a třetí zůstane ve vesmírném plavidlu.

Modul Tchien-kung na orbitě ve výši cca 350 km nad Zemí je pouze experimentální, proto nemůže být obýván trvale. Se stálou orbitální stanicí Čína počítá až od roku 2020.

V posádce lodi Šen-čou je také první čínská  kosmonautka Liou Jang. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků