Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Čína zakázala oficiálním činitelům kouřit na veřejnosti

Čína zakázala svým oficiálním činitelům kouření na veřejnosti a veřejné nabízení cigaret. Mají tak jít příkladem zbytku země, která má nejvíc kuřáků na světě, informovala v pondělí oficiální tisková agentura Nová Čína.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Čína zakázala oficiálním činitelům kouřit na veřejnosti

Podle jejích informací napříště nebudou smět vládní úředníci kouřit ve školách, v nemocnicích, na sportovištích, v prostředcích hromadné dopravy a také na všech místech, kde je kouření zakázáno. Nebudou mít dovoleno kouřit nebo nabízet cigarety druhým při výkonu oficiálních povinností. Zakázáno je také nakupovat cigarety z veřejných fondů a v úřadech komunistické strany či vlády nebudou smět být prodávány tabákové výrobky ani vystaveny reklamy na ně.

Tato pravidla byla všem činitelům rozeslána v novém oběžníku, který vydal ústřední výbor strany a vláda, upřesnila Nová Čína.

V Číně neexistuje zákon zakazující kouření ve vnitřních veřejných prostorách. Vláda se ale několikrát pokusila kouření zakázat alespoň někde. V roce 2011 ministerstvo zdravotnictví zakázalo kouření na takových místech, jako jsou hotely a restaurace, ale toto pravidlo není nijak přísně prosazováno. Odborníci míní, že značné příjmy plynoucí do státní pokladny prostřednictvím státního tabákového monopolu maří zavedení jakýchkoli protikuřáckých opatření.

V Číně, která má asi 1,34 miliardy obyvatel, je více než 300 miliónů kuřáků. Kouření bylo v zemi v posledních letech označováno za příčinu úmrtí zhruba 1,4 miliónu lidí ročně a představuje jednu z největších zdravotních hrozeb, jakým podle statistik Číňané čelí. Roční prodej cigaret se od roku 2002 do roku 2012 v Číně zvýšil o 50 procent na 2,52 biliónu kusů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků