Hlavní obsah
Foto: repro South China Morning Post

Čína vyvinula podvodní „dron“ určený pro Jihočínské moře

Čína, která pokračuje ve zbrojení, sází na bezpilotní prostředky. Vyvinula a otestovala podvodní „dron“ s dosahem 2000 kilometrů, který by měl najít využití v oblasti Jihočínského moře, uvedl list South China Morning Post. Čína zkouší také malý dron pro boj v ulicích města, který může nést dvě rakety.

Foto: repro South China Morning Post
Čína vyvinula podvodní „dron“ určený pro Jihočínské moře

Podmořský stroj pojmenovaný Mořská velryba 2000 ukončil v listopadu 37 dní dlouhý nepřetržitý test v Jihočínském moři, kde urazil 2011 kilometrů, uvedla Čínská akademie věd, jejíž robotické oddělení za projektem stojí.

Zkoušky byly utajené, ale vzdálenost, kterou urazil, jasně ukazuje, že by mohl působit v oblasti sporných Paracelsových a Spratlyho ostrovů, na které si dělá Peking nároky přes nevoli sousedních zemí.

Bezpilotní plavidlo je tři metry dlouhé, váží 200 kg a má tvar torpéda. Podle čínského listu je vybaveno umělou inteligenci a velkým množstvím čidel a senzorů, které mohou sledovat teplotu, slanost, chemické složení i biologickou aktivitu. Stroj, který se může ponořit do hloubky 2000 metrů, má však širší možnosti využití.

„Mořská velryba 2000 je vyvinuta kvůli potřebě dlouhodobého mobilního hlubokomořského průzkumu v Jihočínském moři,“ uvedl Chuang Jen z institutu pro robotiku.

Podle něj je stroj schopný absolvovat při jednom vypuštění „dlouhodobé mise trvající týdny a může plnit naráz více úkolů“. Dlouhá výdrž souvisí s tím, že může jak plout pod vodou jako ponorka, tak se může nechat unášet proudy.

List upozornil, že akademie odmítla odpovědět, proč se vyvíjí toto plavidlo právě pro oblast sporného Jihočínského moře, u nějž si Čína klade nároky na 90 procent jeho rozlohy. South China Morning Post zmínil, že čínské námořnictvo i civilní instituce vyvinuly mnoho typů bójí a monitorovacích stanic umístěných na dně tohoto moře. Jejich hustota v oblasti je vyšší, než jakou mají USA a další země.

Čína vyvíjí dron pro boj v ulicích

South China Morning Post také uvedl, že čínská firma Tianyi Zhongwei Aerospace Data System Technology vyvíjí útočný dron, který je určen pro podporu sil bojujících v ulicích města. Podle serveru Modern Weaponery byly už dokončeny testy palby z dronu na pozemní cíle.

Dron má dolet pět kilometrů a může vystoupat až do výšky šesti kilometrů. Může být vybaven infračervenými i laserovými čidly pro noční průzkum a vyzbrojen dvěma raketami ráže 50 mm, které lze odpalovat do vzdálenost 1000 metrů.

Společnost Tianyi dodala, že bezpilotní kvadrokoptéra, tedy dron se čtyřmi rotory, může vedle průzkumu podnikat i útoky na lehká vozidla nebo i jednotlivé nepřátelské vojáky. „Je vhodná pro asymetrický střet, protiteroristické operace a operace speciálních sil i pouliční boje,“ dodala s tím, že se už vyhodnocují data získaná při střeleckých testech.

Vojenský komentátor Sung Čung-pching uvedl, že s kvadrokoptérami se snadno manévruje a mohou létat okolo budov a podnikat přesné útoky, a dokonce i střílet do oken. „Je lehký, levný, adaptabilní, takže bude-li se masově vyrábět, mohla by Lidová osvobozenecká armáda nasadit tento minidron na frontě a zlepšit svou bojeschopnost.“

Dron, který byl představen na letošním čínském aerosalonu, však spíše působí, jako by se měl používat ve městech, například při potlačování protestů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků