Hlavní obsah

Čína vyrobila bitevní vrtulník, chce ho pro export

V čínském Charbinu ve čtvrtek poprvé ve vzduchu otestovali novou bojovou helikoptéru vlastní výroby Z-19E, jež má být prvním čínským vrtulníkem určeným k exportu. Informovaly o tom agentury Nová Čína a Reuters.

Čína vyrobila bitevní vrtulník, chce ho pro export

První zkušební let trval zhruba deset minut a posádka během něj předvedla nejen nízký přelet nad letištěm, ale také náročné manévrování ve výšce pouhých dvou metrů nad zemí.

Nový vrtulník předvedl manévrování při zemi.

Foto: China Daily, Reuters

Z-19E vyrobila státní letecká společnost v Charbinu. Jedná se o lehký, dvoumístný, dvoumotorový bitevní stroj schopný nést osm střel. Jeho maximální vzletová hmotnost je 4250 kilogramů.

Podle západních expertů není jeho pancéřování srovnatelné s americkými stroji Apache nebo Cobra.

Jeho přednostmi, které čínští výrobci vyzdvihují, jsou rychlý a využitelný dostup, vysoká rychlost a schopnost létat nízko při zemi. „Je schopen nasazení jako podpora na bojišti a k různým dalším úkolům v náročném bitevním prostředí ve dne i v noci,“ vylíčil zástupce šéfa návrhářů Li Šeng-wej.

V plánu jsou ještě další testovací lety.

Vrtulník Z-19E má jít na export.

Foto: China Daily, Reuters

Nový čínský bitevník Z-19E

Foto: China Daily, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků