Hlavní obsah
Start rakety Dlouhý pochod 7 Foto: China Daily, Reuters

Čína vypustila do vesmíru raketu nové generace

Číňané vypustili v neděli do vesmíru svou raketu nové generace nazývanou Dlouhý pochod 7. Ta odstartovala z nového kosmodromu na jihu země. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC News.

Start rakety Dlouhý pochod 7 Foto: China Daily, Reuters
Čína vypustila do vesmíru raketu nové generace

Hlavní změnou u rakety Dlouhý pochod 7 má být využití nového typ paliva, které je údajně méně škodlivé pro životní prostředí. Návratový modul rakety by se měl vrátit na Zemi podle plánu dnes odpoledne místního času, přistání se předpokládá v poušti v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

Dvoustupňová středně velká raketa dokáže vynést náklad až 13,5 tuny na nízkou oběžnou dráhu, což je 1,5 krát větší zátěž, než zvládly dosavadní čínské rakety. Předpokládá se, že bude hlavní nosnou raketou pro budoucí čínské vesmírné mise.

Raketa Dlouhý pochod 7 je také první, která odstartovala ze zbrusu nového kosmického střediska v městě Wen-čchang na ostrově Chaj-nan v Jihočínském moři. Kosmodrom byl dostavěn v roce 2014 a je čtvrtým takovým zařízením v Číně. V letošním roce by odtud měla být vypuštěna i největší čínská nosná raketa Dlouhý pochod 5.

Peking má ambiciózní vesmírný program, jehož záběr postupně rozšiřuje. Po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru. Podle odborníků ale čínský kosmický program za americkým a ruským stále ještě zaostává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků