Hlavní obsah
Demonstrace v Hong-kongu Foto: Bobby Yip, Reuters

Čína přiškrtila demokracii v Hongkongu, vypukly protesty

Čínský parlament v neděli oznámil sérii pravidel pro volbu příštího vůdce Hongkongu. Vyloučil v nich možnost otevřené nominace kandidátů ve volbách v roce 2017 s tím, že každého kandidáta musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor. Až pak o nich budou moci hlasovat voliči, informovaly tiskové agentury. Po rozhodnutí propukly protesty.

Demonstrace v Hong-kongu Foto: Bobby Yip, Reuters
Čína přiškrtila demokracii v Hongkongu, vypukly protesty

Po oznámení čínských úřadů ve městě propukly protesty. Hnuty Occupy Central vyzvalo k obsazení finanční čtvrti města. První demonstrace se ale konala před vládní čtvrtí.

„Zorganizujeme úplnou okupaci čtvrti Central,” řekl spoluzakladatel hnutí Tchaj Jiü Ťing a dodal: „Toto je naprostý konec dialogu. V příštích týdnech zahájí Occupy Central vlny akcí.

Jeden z demonstrantů řekl AFP: „Jsem velmi smutný. Čekali jsme tak dlouho a teď nemáme nic.” Volby v roce 2017 měly být první zcela otevřené, kde by se kandidáti neschvalovali.

Prostety v Hong-kongu

Foto: Bobby Yip, Reuters

Hongkongští prodemokratičtí aktivisté požadovali, aby Čína nechala obyvatele vybírat předsedu výkonného orgánu zvláštní oblasti Hongkong z otevřeného seznamu kandidátů.

Představitelé čínského parlamentu oznamují zpřísnění volebních pravidel v Hongkongu

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Peking varoval aktivisty před jakýmikoli protesty a zdůraznil, že má právo rozhodnout o tom, jak je vedena hongkongská vláda. Zároveň Čína varovala zahraniční státy, aby se do její politiky v Hongkongu nevměšovaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků