Hlavní obsah
Čínské jüany Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Čína opět oslabila jüan

Čínská centrální banka ve čtvrtek snížila oficiální kurz jüanu o další zhruba jedno procento. Tržní kurz měny ale oslaboval už jen mírným tempem, což ukazuje, že banka se snaží jeho propad utlumovat, napsala agentura Reuters. Od úterní nečekané devalvace oficiálního kurzu ztratila čínská měna přes čtyři procenta.

Čínské jüany Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters
Čína opět oslabila jüan

Centrální banka stanovila čtvrteční střední kurz jüanu na 6,4010 CNY za dolar proti středeční úrovni 6,3306 CNY. Jüan se na trhu kolem poledne místního času obchodoval na 6,4290 CNY a byl jen 0,4 procenta od oficiálního kurzu, takže mu byl nejblíže od loňského listopadu. Tržní kurz přitom zůstal pod středečním čtyřletým minimem 6,4510 CNY/USD.

Tržní kurz se může od každodenně určovaného středního kurzu odchylovat dvě procenta na každou stranu. Od března ale jeví tendenci k poklesu a systematicky se pohybuje více než jedno procento pod středním kurzem.

V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než 20 let v reakci na překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat měnu o téměř dvě procenta. Krok Pekingu vyvolal obavy z globální měnové války a vedl k obviněním, že Peking chce opět poskytnout nečestnou výhodu domácím exportérům.

Analytici ale upozorňují na to, že jüan v posledním desetiletí vůči většině ostatních měn dramaticky posílil. Jeho obchodně vážený index, složený z měn hlavních obchodních partnerů Číny, za toto období vzrostl o 43 procent, plyne z údajů Reuters. Letos i přes devalvaci je čínská měna vůči většině významných měn stále silnější a ztrácí pouze na americký dolar, který tento rok celkově výrazně roste. Analytici se přitom domnívají, že při volnějším kurzovém režimu by hodnota jüanu v posledních měsících klesala pod tlakem zpomalování čínské ekonomiky.

Objevily se ale názory, že devalvace by mohla být začátkem dlouhodobého znehodnocování čínské měny zaměřeného na podporu exportu. Čínské ministerstvo obchodu dnes připustilo, že devalvace bude mít na vývoz z Číny příznivý vliv. Čína byla dlouhodobě kritizována, že za jejím ekonomických úspěchem stojí slabý, podhodnocený jüan a USA vždy naléhaly na narovnání kurzu, k němuž postupně docházelo..

Zdroje obeznámené s uvažováním vládnoucích kruhů v Pekingu agentuře Reuters řekly, že ve vládě se ozývají hlasy po oslabení jüanu až o téměř deset procent.

Čínská centrální ve čtvrtek dnes ale znovu ujišťovala, že další oslabování domácí měny by už nebylo podloženo ekonomickými faktory. Banka devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu, v níž dává větší slovo při určování středního kurzu tržním silám. V tom Peking získal ve středu podporu Mezinárodního měnového fondu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků