Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Čína hodlá masivně poroučet větru a dešti

Čína chystá masivní rozšíření svého programu modifikace počasí o oblast 1,5krát větší než je Indie. Nad územím 5,5 milionu čtverečních kilometrů hodlá do roku 2025 prostřednictvím technologie zvané cloud seeding (setí mraků) uměle vytvářet a regulovat srážky. Cílem je pomoci zemědělství a zamezit suchu nebo záplavám. Tento týden o tom informovala čínská Státní rada.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Čína hodlá masivně poroučet větru a dešti

Čína už mnohokrát prokázala, že se poroučet dešti naučila. Před sjezdy vysokých straníků vládnoucí komunistické strany už tradičně zařízuje blankytně modré nebe. Dosahuje toho z části dočasným odstavením fabrik a z části právě cloud seedingem.

Ten spočívá v tom, že jsou do nízkých vrstev atmosféry vypouštěny malé částečky (zpravidla jodidu stříbrného), na nichž kondenzuje vlhkost a začne pršet tam, kde je to žádoucí.

Jedná se o technologii, která je stará desítky let. Nikdy ale nebyla vyzkoušena nad tak velkým územím. A právě to část zahraničních odborníků znepokojuje, upozornila stanice CNN.

Indické obavy

Například zemědělství sousední Indie je závislé na monzunových deštích a tamní vláda má obavy, že by mohly čínské zásahy do počasí pravidelný cyklus narušit. Zděšení vyjádřili také badatelé z Tchajwanské národní univerzity.

„Nedostatečná koordinace v úpravách počasí může vést ke krádežím deště mezi sousedícími regiony v rámci Číny i za jejími hranicemi. Zásahy navíc nepočítají s dostatečnými prověrkami rovnováhy v atmosféře, které by byly při implementaci takto kontroverzních projektů zapotřebí,“ cituje CNN ze závěrů studie tchajwanských vědců.

Zvýšení produkce až o 70 procent

Čína si ale z námitek vrásky nedělá. V příštích pěti letech hodlá zmiňovanou technologií uměle zasněžovat nebo zkrápět oblast o rozloze 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Nebude to levné. V letech 2012 až 2017 do příprav projektu investovala 1,34 miliardy dolarů. Další vysoké náklady si přirozeně vyžádá samotná realizace.

Komunističtí plánovači nicméně počítají s tím, že se investice vrátí v podobě zvýšené zemědělské produkce. Podle státní tiskové agentury Nová Čína loni modifikace počasí v pokusných oblastech provincie Sin-ťiang pomohly zvýšit zemědělskou produkci až o 70 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků