Hlavní obsah

Carter v Severní Koreji uspěl, vrací se se zadrženým Američanem

Mise bývalého amerického prezidenta Jimmiho Cartera v Severní Koreji uspěla. Podařilo se mu dosáhnout propuštění 31letého Američana Aijalona Mahlima Gomese, který byl v zemi zadržován od ledna kvůli nelegálnímu vstupu. V pátek ráno s ním odletěl. Oznámila to mluvčí Carterova střediska v Atlantě Deanna Congileová, odlet potvrdila i severokorejská oficiální agentura KCNA.

Carter v Severní Koreji uspěl, vrací se se zadrženým Američanem

"Bývalý americký prezident Jimmy Carter oznámil, že opustil Pchjongjang, hlavní město Severní Koreje, v doprovodu pana Aijalona Mahliho Gomese," cituje agentura AP z prohlášení Congileové. Podle ní severokorejský vůdce Kim Čong-il udělil Gomesovi amnestii na Carterovu žádost.

KLDR jednatřicetiletého Američana, který je silně věřící, poslala na osm let na nucené práce za nelegální vstup na své území. Gomes vyučoval v Jižní Koreji angličtinu a v lednu přešel hranici mezi Čínou KLDR.

Pobyt ve vězení se mu podepsal na duševním stavu. V červenci se pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován.

Carter v Pchjongjangu jednal se severokorejskými představiteli i o dalších otázkách. Druhý nejmocnější muž v KLDR, předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-nam, vyjádřil ochotu režimu účastnit se obnovených šestistranných jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova. Oznámila to agentura KCNA. Účast na jednáních KLDR přerušila v roce 2008.

Pětaosmdesátiletý Carter svou cestu označuje za soukromou a humanitární. Podnikl ji ale s vědomím nejvyšších amerických orgánů s cílem dosáhnout Gomesova propuštění. Podle diplomatických zdrojů Severní Korea předem souhlasila s Gomesovým propuštěním, pokud si pro něj Carter přiletí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků