Hlavní obsah
Belgičanka Hilde van Ackerová a Francouz Jean-Claude Lacote prchali před spravedlností od roku 1996. Foto: Europol

Bonnie a Clyde po belgicku. Manžele na útěku dopadli po 23 letech v Africe

Třiadvacet let prchali před spravedlností, než je ve čtvrtek dopadli na Pobřeží slonoviny. Francouzsko-belgický manželský pár Jean-Claude Lacote a Hilde van Ackerová patří mezi nejhledanější zločince Europolu. V Belgii byli v roce 2011 odsouzeni za vraždu britského byznysmena z roku 1996, uvedla BBC.

Belgičanka Hilde van Ackerová a Francouz Jean-Claude Lacote prchali před spravedlností od roku 1996. Foto: Europol
Bonnie a Clyde po belgicku. Manžele na útěku dopadli po 23 letech v Africe

„Manželé byli zadrženi v Abidžanu. Lacote ve středu večer, van Ackerová ve čtvrtek ráno,“ potvrdila mluvčí bruselské prokuratury Celine D’Haveová pro agenturu AFP. Dodala, že Belgie teď bude žádat o jejich vydání.

Dvojice byla odsouzena v Belgii na doživotí. V roce 1996 podvedla britského byznysmena Marcuse Mitchella. V pobřežním městečku De Haan ho pak při konfrontaci dvěma ranami do hlavy zastřelila.

Editor realitní krimi show

Lacote i van Ackerová byli krátce po spáchání trestného činu zadrženi, nicméně kvůli nedostatku důkazů byli oba propuštěni. V témže roce se jim podařilo uprchnout do Jihoafrické republiky, a to i přes fakt, že jejich pohyb sledoval Interpol.

Manželé si při útěku před spravedlností změnili jméno na Stephanea Lacotea a Marlene Lacoteovou Vackerovou. Lacote se v Africe jako editor dokonce podílel na televizní realitní krimi show Duty Calls (Povinnost volá), která se vysílala v letech 2000-2003.

Odsouzeni i ve Francii

V roce 2007 Lacotea jihoafrická policie zatkla, protože ho podezřívala z podvodu, kterého se měl dopustit na dalším byznysmenovi, tentokrát z Irska. Dosud neobjasněným způsobem se mu však podařilo uprchnout z vazební věznice v Johannesburgu.

Belgická policie se roky snažila o vydání manželů z Jihoafrické republiky. V roce 2011 je po odsouzení zařadila na seznam nejhledanějších kriminálníků.

Dvojice nebyla odsouzena jen v Belgii. Ve francouzském Lille dostal Lacote v nepřítomnosti pět let za podvod a vyhrožování smrtí, jeho manželka dostala jako komplic dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků