Hlavní obsah

Boje o Tripolis: Haftar zesiluje útoky, město nemělo vodu

Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara v úterý zahájila další útok na hlavní město Libye Tripolis. Ještě před tím se ocitla metropole bez vody, z čehož tripoliská vláda obvinila Haftarova vojska. Dodávky se ale už podařilo obnovit.

Boje o Tripolis: Haftar zesiluje útoky, město nemělo vodu

V Libyi v současné době panuje dvojvládí. Vládu v Tripolisu, v jejímž čele je premiér Faíz Sarrádž, uznává OSN. Haftar a jeho Libyjská národní armáda (LNA) podporují druhý kabinet na východě.

V úterý se Haftarovy síly pokusily o další útok na hlavní město Tripolis. Důvodem jsou zřejmě obavy, že by milice podporující mezinárodně uznávanou vládu mohly dostat další výzbroj.

Do Tripolisu v sobotu doplula loď se zbraněmi z Turecka, mezi nimiž jsou i obrněné transportéry BMC Kirpi, které už vzbouřenci přebírají, uvedl panarabský list Ahval. Turecko sice s Katarem podporuje mezinárodní uznávanou vládu, ale dodávky zbraní popírá.

Haftar pohrozil, že by se loď plující pod moldavskou vlajkou mohla stát terčem jeho útoku. Maršálovy námořní síly už vyhlásily úplnou blokádu přístavů pod kontrolou vlády.

Polní maršál Chalífa Haftar

Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Tripolis je v obklíčení LNA už dva měsíce a země je na pokraji občanské války, která by „mohla vést k trvalému rozdělení země“, varovala v úterý Rada bezpečnosti OSN.

Boje si zatím vyžádaly 510 mrtvých. Asi 75 tisíc lidí uteklo před boji ze svých domovů, další včetně migrantů jsou uvězněni v obklíčené metropoli. Situace ve městě je špatná.

Tripolis bez vody 

Ozbrojená skupina napojená na LNA donutila v neděli správce potrubí přivádějícího vodu do hlavního města uzavřít kohouty. Pak ale generál LNA Muhammad bin Najíl nakázal obnovit dodávky, uvedla televize Al-Džazíra.

Objevila se varování, že zablokovat dodávky vody civilistům je válečný zločin.

Bojovník Libyjské národní armády (LNA) vyráží z Benghází podpořit první sled

Foto: Esam Omran Al-fetori, Reuters

Úterní útok zřejmě nebyl závěrečnou ofenzivou, ale snahou Haftara vylepšit si postavení v poli před jednáním s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

LNA je připravena přijmout příměří, což už dříve oznámila neuznaná vláda ve východolibyjském Benghází. Nabídku příměří ale odmítl mezinárodně uznávaný premiér Faíz Sarrádž.

Bojovníci podporující vládu v Tripolisu

Foto: Goran Tomasevic, Reuters

Haftar se snaží vylepšit si pozici i mimo bojiště. LNA si za dva miliony dolarů najala na dva roky americkou lobbyistickou firmu Linden Government Solutions, uvedl server Politico.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků