Hlavní obsah

Billa Gatese mají za hulváta, při setkání s prezidentkou měl ruku v kapse

Publicitu, jakou patrně nečekal, přinesla americkému zakladateli firmy Microsoft Billu Gatesovi návštěva v Jižní Koreji. Místo informací o firmě TerraPower vyvíjející nový typ jaderného reaktoru, kterou přijel propagovat, se v úterý v místním tisku objevila kritika Gatese za to, že si s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje potřásl rukou - a druhou měl přitom v kapse, napsala agentura AFP.

Billa Gatese mají za hulváta, při setkání s prezidentkou měl ruku v kapse

Fotografie Gatese s Pak Kun-hje byla na prvních stránkách všech deníků. Některé urážlivou ruku odřízly, ale většina se rozhodla ji zvýraznit. "Kulturní rozdíl, nebo projev neúcty?" napsal večerník Čungang ilbo. "Neuctivé podání ruky? Ležérní podání ruky?" ptal se list Tong-A ilbo.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje vítá zakladatele Microsoftu Billa Gatese, který se neobtěžoval vyndat druhou ruku z kapsy.

Foto: Profimedia.cz

Jižní Korea je hluboce hierarchickou, konfuciánskou společností, která klade velký důraz na etiketu a je velmi citlivá na jakékoli možné znevážení. Zatímco prezidentský palác odmítl případ komentovat, o to živější diskuse běží na jihokorejských sociálních sítích.

"I když vezmeme v úvahu kulturní rozdíly, existuje odpovídající chování pro jisté příležitosti... jak může strčit ruku do kapsy při setkání s hlavou státu?" napsal na Twitteru jeden uživatel.

Ruku z kapsy nevytáhl ani při setkání s Klausem

Některé zpravodajské portály přinesly sestřih fotografií Gatese, z nichž je jasné, že má svůj styl a nechat levou ruku v kapse při setkání s nejrůznějšími osobnostmi je pro něj běžné.

Pozdvižení tím v roce 2005 vyvolal i v České republice, kdy nevytáhl levou ruku z kapsy při setkání s tehdejším prezidentem Václavem Klausem.

Václav Klaus jako prezident ČR jednal se zakladatelem a tehdejším šéfem softwarového gigantu Microsoft Billem Gatesem v Praze 2. února 2005.

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

V roce 2008 při setkání s tehdejší jihokorejskou hlavou státu I Mjong-bakem měl Gates rovněž ruku v kapse, zatímco na fotografii z roku 2001 svírá dlaň prezidenta Kim Te-džunga mnohem uctivěji - oběma rukama.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků