Hlavní obsah
Vicki Mombergová

Běloška v JAR rasisticky urážela černošského policistu, dostala tři roky

Tříletý trest vězení uložil ve středu jihoafrický soud bělošce, která rasisticky urážela černošského policistu, napsal zpravodajský server BBC. Proces podle agentury Reuters zviditelnil postoje, jež v JAR přetrvávají i 24 let od konce apartheidu. Dosud lidé v obdobných případech dostávali pouze pokutu, média rozsudek označují za mezník.

Vicki Mombergová
Běloška v JAR rasisticky urážela černošského policistu, dostala tři roky

V roce 2016 upoutala na internetu pozornost videonahrávka, na níž bývalá realitní makléřka Vicki Mombergová častuje rasistickými nadávkami černošského policistu, který se jí snažil pomoci poté, co se jí v nákupním středisku vloupali do vozu.

Mombergová na ní mimo jiné říká, že chce jednat s bílým policistou nebo etnickým Indem a že černoši jsou "jednodušší a zkrátka k ničemu", nemají podle ní "o ničem ani páru". Několikrát dokonce policistu označila výrazem "kaffir", slangovým označením pro černocha z dob apartheidu, a tedy jednou z nejhorších jihoafrických nenávistných nadávek.

Právní zástupce Mombergovou hájil tím, že v té době nebyla v normálním stavu, protože se krátce předtím stala obětí loupeže.

Vicky Mombergová

Soudkyně Pravina Raghoonandanová při vynášení rozsudku uvedla, že někomu může připadat přísný, účelem však je dát najevo, že rasismus nebude v JAR tolerován. Jeden rok byl ženě podmínečně odpuštěn; ta se chce odvolat.

Minulý rok dostali dva bílí farmáři každý více než 10 let vězení, protože donutili černošského muže, kterého předtím zbili, vlézt do rakve a vyhrožovali mu, že ho pohřbí zaživa.

Podle deníku The New York Times v Jihoafrické republice segregace černošské většiny tvořící 75 procent populace v JAR přetrvává, protože politická svoboda černochům nepřinesla materiální zisky. Jihoafrická republika zůstává zemí obrovských ekonomických rozdílů, které kopírují rozdělení bohatství z dob apartheidu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků