Hlavní obsah
 

Austrálii zasáhl silný cyklón Debbie

Na severovýchod Austrálie udeřil v noci na úterý cyklon Debbie, doprovázený větrem o rychlosti až 263 kilometrů za hodinu, což z něj dělalo hurikán čtvrté kategorie. Vichr poničil řadu domů, lámal stromy a strhával dráty elektrického vedení, takže bez proudu zůstalo 45 tisíc domů.

 
Austrálii zasáhl silný cyklón Debbie

Cyklon rovněž doprovázejí silné deště, naprší 150 až 500 milimetrů srážek. Podle agentury AP byl zatím jeden člověk vážně zraněn.

Podle místní se jednalo o muže ve městě Proserpine, na něhož spadla zeď. Byl převezen do nemocnice, o jeho stavu zatím nejsou další informace. Policie připsala cyklonu i dopravní nehodu rovněž ve městě Proserpine, při níž v pondělí zemřela 31letá turistka. Příčinou mohlo být podle policie zhoršené počasí před blížícím se cyklonem.

Cyklon Debbie je nejsilnější bouří v australském státě Queensland od roku 2011. Úřady proto už v pondělí vyzvaly k evakuaci asi 25 000 lidí, což by byla největší evakuace v Austrálii od cyklonu Tracy z roku 1974. Řada lidí ale výzvu k opuštění svých domovů a přesunu do výše položených míst neuposlechla.

Cyklon dorazil na pevninu v úterý v poledne místního času (ve čtyři hodiny ráno SELČ). Krátce předtím poničil turistická letoviska na ostrovech Whitsunday Islands u východního pobřeží.

Na pevnině v okolí města Airlie Beach živel přerušil telefonické spojení, lijáky zaplavily ulice a vichr rozbíjel okna, vyvracel stromy a poškodil střechy domů. Na čtyři stovky škol a školek zůstalo zavřených, uzavřeno bylo i letiště Townsville a kvůli vysokým vlnám přístavy Abbot Point, Mackay a Hay Point.

Cyklon Debbie ohýbá palmy na Airlie Beach jižně o města Townsville.

Foto: Reuters

Debbie postupuje na jihozápad velmi pomalu, což znamená, že lijáky a vichr potrvají v oblasti ještě nejméně 24 hodin. „Potrvá to dlouho, minimálně do večera, než vítr začne konečně slábnout,” uvedla premiérka státu Queensland Annastacia Palaszczuková. Bouři označila za monstrum a zároveň vyzvala obyvatele, aby v příštích 12 hodinách nevycházeli z domů.

„Podmínky se rychle zhoršily. Buďte opatrní a zůstaňte doma do středy,” prohlásil v parlamentu australský premiér Malcolm Turnbull.

„Cyklon je velmi hlučný, zní to, jako by na střeše vašeho domu přistálo jumbo,” popsal živel jeden z místních obyvatel. Jiný zase uvedl, že je to, jako když „nákladní vlaky přijíždějí zleva zprava“. Podle něj se „místo pořád třese“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků