Hlavní obsah
 

Arménští separatisté sestřelili ázerbájdžánský vrtulník, Baku to popřelo

Arménští separatisté z Náhorního Karabachu sestřelili vrtulník ázerbájdžánského letectva. Stroj se zřítil na území Íránu, napsala agentura TASS s odvoláním na Facebook tiskové mluvčí arménského ministerstva obrany Šušany Stepanjanové. Ázerbájdžán ztrátu stroje popřel. V Náhorním Karabachu byli při ázerbájdžánském ostřelování zranění dva francouzští novináři.

 
Arménští separatisté sestřelili ázerbájdžánský vrtulník, Baku to popřelo

„Dnes v jižním směru konfliktu v oblasti Varazatumbu sestřelily jednotky armády bojový vrtulník ázerbájdžánského letectva, který se zřítil v Íránu. Tento incident je neúmyslný. Bohužel takové případy jsou nevyhnutelné, protože vojenské operace probíhají velmi blízko íránských hranic,“ napsala mluvčí.

Ázerbájdžán to popřel jako lež, všechny helikoptéry jsou "v naprostém pořádku a v plné bojové pohotovosti", uvedl mluvčí ministerstva obrany. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle listu Kommersant tvrdí, že "nepřítel utrpěl značné ztráty" a musel se stáhnout z dřívějších pozic po celé frontě. Baku také uvádí, že během uplynulé noci jednotky zasadily "drtivé dělostřelecké údery pozicím ozbrojených sil Arménie".

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o „stabilně napjaté“ situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

Arménie přišla v úterý o letoun Su-25. Tvrdí, že ho sestřelila turecká stíhačka, což Ankara popřela.

Náhorní Karabach, ovládaný arménskými separatisty, podle agentury Interfax hlásí 104 zabitých vojáků. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle listu Kommersant tvrdí, že „nepřítel utrpěl značné ztráty“ a musel se stáhnout z dřívějších pozic po celé frontě.

Baku podle agentury Interfax také tvrdí, že během uplynulé noci ázerbájdžánské jednotky zasadily „drtivé dělostřelecké údery pozicím ozbrojených sil Arménie“.

O vlastních ztrátách se ministerstvo nezmínilo. Při arménském ostřelování města Terter byl ve čtvrtek ráno zabit civilista a těžce poškozeno nádraží.

Naopak při ázerbájdžánském ostřelování města Martuni v oblasti Náhorního Karabachu byli vážně zraněni dva francouzští novináři pracující pro deník Le Monde, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z arménské vlády. Kvůli konfliktu se v Arménii již akreditovalo okolo dvou stovek zahraničních novinářů a značná část již dorazila na místo, uvedl Interfax.

Foto: Novinky.cz s Mapy.cz

Boje mezi znepřátelenými stranami propukly v neděli ráno a jsou označovány za nejhorší od 90. let minulého století. Podle prohlášení z obou stran si vyžádaly již desítky mrtvých včetně civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků