Hlavní obsah
 

Američané omylem bombardovali nemocnici Lékařů bez hranic. Zemřelo 19 lidí

Nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz byla v noci na sobotu bombardována. Podle posledních informací přišlo o život 19 lidí, z toho tři děti. Dalších 37 osob bylo zraněno a desítky lidí jsou pohřešovány. Národnost obětí není známa. Nemocnice je těžce poškozena. Zařízení podle všeho omylem bombardovali Američané.

 
Američané omylem bombardovali nemocnici Lékařů bez hranic. Zemřelo 19 lidí

Z 19 obětí útoku je 12 zaměstnanců nemocnice a sedm pacientů.

„Letecký útok, který jsme provedli ve 2:15, mohl poškodit sousední medicínské zařízení,” uvedl šéf operací USA v Afghánistánu Brian Tribus. Incident se vyšetřuje.

Šéf spojeneckých sil v Afghánistánu se již za incident omluvil afghánskému prezidentovi.

Nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu

Foto: Stringer/afghanistan, Reuters

Nemocnice dostala několik zásahů právě po druhé hodině ráno místního času. „Jsme útokem opravdu šokováni. Zabil naše lékaře, pacienty a bude mít následky pro zdravotní péči v Kunduzu,” řekl podle BBC operační ředitel francouzské organizace Bart Janssens. V době útoku bylo na klinice 180 lidí.

MSF tvrdí, že stroje pokračovaly v bombardování ještě půl hodiny poté, co vyšlo najevo, že cílem je klinika. Svoje souřadnice přitom MSF sdělila jak americké, tak afghánské vládě již několikrát, například už v úterý.

Nemocnice v Kunduzu po bombardování

Foto: Lékaři bez hranic

Boje kolem města Kunduz na severu trvají šest dní. Islámskému hnutí Tálibán se podařilo v pondělí nečekaně zmocnit města a zaznamenat první velké vítězství za 14 let trvání bojů.

Lékaři bez hranic oznámili, že mezi mrtvými je personál i pacienti. Vyzvali obě strany konfliktu k respektování přístupu ke zdravotní péči.

Armáda sice město ve čtvrtek dobyla zpět, bojovníci však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují.

Kunduzská nemocnice Lékařů bez hranic v sobotu 3. září

Foto: Lékaři bez hranic

MSF označila incident za letecký útok. Zatím není jasné, zda bombardování organizovaly afghánské síly nebo americká armáda.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Afghánská armáda útočí na Tálibán v Kunduzu

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků