Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Aktivistka bojující za domácí porody při jednom takovém zemřela

Australanka Caroline Lovellová (36), která vášnivě bojovala za právo žen rodit doma, zemřela, když doma dala život své druhé dceři Zahře. Při porodu v Melbourne se objevily komplikace a rodičce se zastavilo srdce. Převezli ji sice do nemocnice, ale v té druhý den skonala. Po její smrti se v Austrálii opět rozvířily debaty o právu žen rodit doma, informoval list Daily Mail.

Foto: Profimedia.cz
Aktivistka bojující za domácí porody při jednom takovém zemřela

Lovellová měla u sebe porodní asistentku, když se při porodu objevily neočekávané komplikace. Když dorazila záchranka, byla už v kritickém stavu.

Lovellová se snažila prosadit, aby ženy v Austrálii měly doma při porodech kvalifikované asistentky, protože jedině tak mohou být porody doma bezpečné. Požadovala také, aby na ně stát vyčlenil adekvátní sumu a rodičky si nemusely najímat soukromé asistentky. Stát se ale stavěl proti porodům doma a nepodporoval je.

Varovala, že nezmění-li se situace, mohou být ohroženy životy rodiček: "Osobně jsem šokovaná a cítím stud, že možnost rodit doma v případě nerizikových těhotenství nebude záležet na svobodném rozhodnutí ženy. Jako žena nebudu mít jinou šanci než mít porod bez asistentky, budu-li chtít rodit doma.“

Beth Wilsonová z ministerstva zdravotnictví v australském státu Victoria k případu uvedla, že měla už dlouho obavy v případě porodů doma, kde není okamžitě k dispozici adekvátní lékařská péče.

Rizikem u porodů doma jsou podle americké těhotenské asociace embolie, vysoký krevní tlak a vyhřeznutí dělohy, ale také poškození plodu.

Porody v nemocnicích vytlačily porody doma

Kvůli rizikům postupně přibývalo žen, které rodily v nemocnicích. Jestliže v USA bylo v roce 1938 ještě 50 procent žen rodících doma, v roce 1995 to už bylo jen jedno procento. Nyní ale jejich počet roste.

Podobná byla situace v Británii, kde ještě v šedesátých letech rodila třetina žen doma. Nyní jsou to asi 2,5 procenta, a to jen kvůli tomu, že porodům doma dávají přednost ženy ze středních vrstev. Podle aktuální oxfordské studie je u prvorodiček, které se rozhodnout takto rodit, třikrát větší riziko, že jejich dítě zemře nebo bude mít poškozený mozek.

Anketa
Podporujete právo ženy rodit doma?
Ano
10.5 %
Ne
89.5 %
Celkem hlasovalo 22772 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků