Hlavní obsah
Aktivista Čchen Čchiou-š‘ Foto: Hong Kong Free Press

Aktivista na videích informoval o koronaviru ve Wu-chanu. Beze stopy zmizel

Krátce před smrtí oftalmologa Li Wen-lianga, který varoval před novým koronavirem a v pátek zemřel, zmizel aktivista Čchen Čchiou-š‘. Ten o epidemii zveřejňoval kritické informace z Wu-chanu. Jeho přátelé se obávají, že byl cíleně umlčen, uvedla CNN.

Aktivista Čchen Čchiou-š‘ Foto: Hong Kong Free Press
Aktivista na videích informoval o koronaviru ve Wu-chanu. Beze stopy zmizel

O aktivistovi nikdo neslyšel od čtvrtečních sedmi hodin večer, telefon nebere.

Čtyřiadvacetiletý aktivista zveřejnil v uplynulých dnech množství videí, na kterých byly vidět nemocnice i prázdné ulice. Snažil se dokumentovat i selhání, kterých se v souvislosti s virem podle něj dopustily čínské úřady. Popsal, že nemocnice mají nedostatek zdravotnického materiálu a chybí jim i personál.

„Epidemie je vážná. Mnoho problémů nebylo vyřešeno,“ říkal na videích. Podle jeho slov ho sháněly úřady i policie, prý po něm chtěly vědět, kde se nachází, aby jim údajně pomohl při vyšetřování. „Dokud budu naživu, budu zprávy zveřejňovat,“ slíbil na závěr videa.

Podle jeho známého Sü Siao-tunga sdělily úřady rodině, že Čchen Čchiou-š‘ musel být umístěn do karantény, neboť se pohyboval v blízkosti nakažených. Lidé, kteří jsou v karanténě, však mohou mobilní telefony používat. „Navíc byl zdravý, tělesnou teplotu měl v pořádku. Snad se v pořádku vrátí,“ doufá Sü.

Policie v souvislosti se zveřejňováním videí zatkla také dalšího aktivistu, Fang Pina. Později ho ale propustila.

Koronavirus v Číně zabil už více než tisíc lidí. Nakaženo je přes 42 tisíc dalších. Podle posledních informací však Čína mezi nakažené nepočítá lidi, kterým není zle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků