Úřady původně uváděly, že při útocích zahynulo 359 lidí a na 500 jich bylo zraněno. Ve čtvrtek však uvedly, že počet obětí může být až o stovku nižší. Na vině jsou údajně chybně nahlášená čísla z márnic.

Počet obětí útoků na Srí Lance může být o stovku nižší, uvedly úřady

V této souvislosti varovalo americké velvyslanectví na Srí Lance občany před nebezpečím dalších útoků na kostely. Největší nebezpečí hrozí od pátku do neděle, tweetovalo velvyslanectví s odkazem na srílanské úřady. „Buďte ostražití a vyhněte se větším davům,“ psal velvyslanec.

Na Srí Lance nadále platí výjimečný stav, který umožňuje policii a armádě zatýkat a vyslýchat podezřelé bez soudního povolení. Srílanská armáda uvedla, že zvýšila počet vojáků zapojených do pátrání po podezřelých a výbušninách z 1300 na 6300.

Srí Lanka přiznala chybu, na varování před atentáty nereagovala

Během noci na čtvrtek bylo zadrženo dalších 16 podezřelých, celkem je ve vazbě 76 lidí. Podle policejního prohlášení je jeden ze zadržených spojený s „teroristickou organizací”. Policie také zadržela otce dvou sebevražedných útočníků - bohatého srílanského obchodníka s kořením.

Úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu Národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál radikální místní duchovní Zahrán Haším. Zatím není jasné, zda Haším zahynul při explozích jako jeden ze sebevražedných atentátníků, anebo je na útěku, napsal zpravodajský server BBC News.