„Dozvěděli jsme se, že do dnešního rána nenabyl vědomí a nebyl schopen dýchat bez pomoci. Jeho život ale může být zachráněn,“ uvedl v úterý zástupce jihokorejské armády. Dodal, že lékaři zběhovi vyjmuli z těla pět kulek.

Voják utekl ze svého strážního postu. Podle jihokorejských úřadů nejprve ujížděl v autě, ale pak musel kvůli uvolněnému kolu vystoupit a utíkat.

Severokorejští vojáci na něj vypálili nejméně 40krát, vojákovi se přesto podařilo dostat se na jižní stranu demilitarizovaného pásma a skrýt se za budovu. Tam zkolaboval. Jihokorejští vojáci, kteří se za ním doplazili, ho našli ležet v listí. Severokorejec byl neozbrojený a na sobě měl uniformu pro vojíny. [celá zpráva]

Jihokorejští vojáci pozorně sledují procházejícího Severokorejce.

Jihokorejští vojáci v Pchanmundžomu pozorně sledují procházejícího Severokorejce.

FOTO: Jakub Svoboda, Právo

Poprvé v pásmu stříleli na Jih

Severní a Jižní Korea jsou fakticky stále ve válce, neboť mimořádně krvavý konflikt z počátku 50. let minulého století skončil pouhým příměřím. Ze Severu na Jih uprchne každoročně zhruba tisíc lidí. Většina ale volí cestu přes Čínu, jen málokdo si troufne a podaří se mu utéct přes hlídkami obestavěné demilitarizované pásmo.

Jihokorejský ministr obrany Song Young-moo v parlamentu řekl, že v pondělí to bylo vůbec poprvé, kdy severokorejští vojáci v pásmu stříleli na jižní stranu.

Voják je už třetím, který letos přeběhl z KLDR na jih, dva utekli v červnu. V předchozích pěti letech přitom přeběhli jen čtyři severokorejští vojáci, uvedla televize CNN.

 

FOTO: Hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Zdroj: NOVINKY/Yahoo Maps