Hlavní obsah

Čínští komunisté zahájili sjezd, v měnícím se světě čelí hrozivým výzvám

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Peking

V Pekingu začal ve středu 19. sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny. Očekává se, že prezident Si Ťin-pching na něm upevní svou moc a že se vymění většina představitelů stálého výboru politbyra strany. Si na úvod týdenního kongresu vyzdvihl úspěch tažení proti korupci a prohlásil, že země má před sebou světlé zítřky i těžké výzvy. Informovala o tom agentura Reuters.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Číně začal sjezd komunistické stranyVideo: Reuters

 
Článek

„Aktuálně procházejí domácí i zahraniční situace hlubokými a komplikovanými změnami. Naše země je v důležitém období rozvoje strategických příležitostí. Výhled je mimořádně jasný, ale výzvy jsou mimořádně děsivé,“ nastínil podle listu The New York Times chladným hlasem situaci ve světě.

Prezident se podle agentury AP nezvykle otevřeně vyjádřil k hospodářským a sociálním výzvám, které stojí před druhou nejsilnější ekonomikou světa. Mezi nimi jmenoval rostoucí příjmovou nerovnost, problémy s nezaměstnaností, znečištění, nedostatečnou úroveň školství a zdravotní péče i problémy s bydlením.

Foto: Aly Song, Reuters

Čínský prezident Si Ťin-pching při projevu na sjezdu čínských komunistů.

Si během projevu, v němž nastolil priority čínské vládnoucí strany na příštích pět let, také zdůraznil, že Peking nesleví z politiky jedné Číny a nebude tolerovat žádné snahy o nezávislost Tchaj-wanu, kterým úspěšně bránil celých pět let jeho vlády. Pochvalně se rovněž vyjádřil o čínské výstavbě umělých ostrovů ve sporné oblasti Jihočínského moře či o plánech na vybudování Nové hedvábné stezky, infrastrukturního projektu spojujícího Čínu s Evropou a Afrikou.

Tržní orientace bude pokračovat

Zdůraznil, že rozhodující roli v čínské ekonomice budou hrát tržní síly. Čína podle něho posílí tržní orientaci směnného kurzu své měny a finančního systému a rovněž uvolní pravidla pro přístup zahraničních investorů.

Boj proti korupci

Si ve svém úvodním projevu prohlásil, že boj proti korupci „drtivě nabral na síle”. Během jeho pěti let ve funkci se trestu za přijímání úplatků dočkaly tisíce úředníků včetně vysokých funkcionářů. Klíčová postava protikorupčního snažení a jeden z nejbližších prezidentových spolupracovníků Wang Čchi-šan by měl přitom být vzhledem k věkovému pravidlu mezi těmi členy výboru politbyra, které kvůli překročení 68 let věku čeká výměna.

Právě Wang by však mohl podle části pozorovatelů ve funkci zůstat, čímž by Si porušil zmíněné neformální pravidlo a mohl si tak připravit pozici pro vlastní setrvání ve funkci po dovršení zmíněného věku.

Právě Wang by však mohl podle části pozorovatelů ve funkci zůstat, čímž by Si porušil zmíněné neformální pravidlo a mohl si tak připravit pozici pro vlastní setrvání ve funkci po dovršení zmíněného věku.

Sjezd se jako obvykle koná za zavřenými dveřmi a nejdůležitějším úkolem téměř 2300 účastníků bude volba nového ústředního výboru s více než dvěma stovkami plnohodnotných členů. Výbor pak jmenuje nejužší vedení, jímž je 25členné politické byro a sedmičlenný stálý výbor politbyra. Jeho složení a případní noví členové budou známi až na závěr sjezdu 24. října.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám