„Minulý týden uhynulo víc než sto hrochů. Příčinu jejich úmrtí neznáme, ale máme podezření, že jde o antrax," uvedl ministr životního prostředí Pohamba Shifeta.

Na fotografii na webu namibijského deníku New Era je vidět několik hroších těl, jak leží na zádech či na boku v řece Okavango. Hrochů mohlo podle ministra zahynout ještě víc, některé mrtvoly už mohli totiž sežrat krokodýli.

Bakterie způsobující sněť slezinnou se vyskytuje převážně v místech se suchým klimatem, zejména pak ve stojaté vodě, jakou lze nalézt v okolí řeky Okavango.

„Je to situace, kterou dobře známe. Už jsme ji viděli v Zambii a nastává hlavně při takto snížené hladině řeky,” uvedl Colgar Sikopo z ministerstva životního prostředí.

Turismus nebude ohrožen

Antrax zasahuje zejména hospodářská zvířata, může ale způsobit vážné problémy i člověku. Podle Sikopa by ale „lidé neměli propadat panice, protože turismus nebude ohrožen”. Jedinou hrozbou je údajně konzumace masa uhynulých hrochů.

V Namibii podle AFP žije zhruba 1300 hrochů. Země je pro svou rozmanitou faunu či majestátní písečné duny populární turistickou destinací.