Incident, který byl nejprve označován jako možný teroristický útok, podle úřadů s terorismem nesouvisel. K činu se sice přihlásila teroristická organizace Islámský stát, podle šéfa filipínské policie Ronalda dela Rosy tak ale učinila v rámci snahy o vlastní propagaci. Motivem mohla podle něho být snaha přijít v kasinu k penězům.

„Sám se upálil v hotelovém pokoji číslo 510,” řekl policejní šéf k osudu patrně neúspěšného lupiče na tiskové konferenci. „Lehl si na postel, přikryl se tlustou dekou a zjevně se polil benzínem,” dodal dela Rosa.

Filipínská policie zveřejnila snímek útočníka z kasina

Filipínská policie zveřejnila snímek útočníka z kasina.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Po lidech nestřílel

Jméno ani národnost útočníka policie zatím nesdělila. Britská stanice uvedla, že podle všeho nepřišel do kasina s úmyslem zabíjet. Střílel do televizních obrazovek a dalšího vybavení. Na ochranku kasina nemířil, uvedli očití svědci.

Video

Expirované video

Útok v turistickém středisku v Manile

Kromě střelby útočník také zapaloval herní stoly a plnil si batoh žetony. Celkem jich stihl ukořistit v přepočtu za 113 miliónů filipínských pesos, což odpovídá více než 53 miliónům korun.

Turistické středisko bylo evakuováno

Turistické středisko bylo evakuováno.

FOTO: Bullit Marquez, ČTK/AP

Střelec vtrhl v noci na pátek do komplexu sestávajícího z hotelu a zábavního a nákupního centra a v tamním kasinu začal střílet do vzduchu a polévat benzínem a zapalovat hrací stoly. Z budovy začal stoupat hustý dým, který byl podle lékařů zřejmě příčinou smrti většiny z obětí. Útočník přímo do lidí nestřílel, uvedla policie.

České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek večer SELČ informovalo, že nepředpokládá, že by v areálu byli Češi.

Filipínští záchranáři ošetřují jednoho ze zraněných.

Filipínští záchranáři ošetřují jednoho ze zraněných.

FOTO: Stringer, Reuters