Střela byla podle tiskového  štábu vypálena v 5.39 ze střelnice u města Wonsan na východním pobřeží Severní Koreje

„Vzdálenost letu činila kolem 450 km, apogeum bylo asi 120 km,” řekl mluvčí jihokorejského spojeného štábu Ro Če-čchon.

„V tento moment předpokládáme, že byla nejméně jedna, ale analýza přesného počtu pokračuje,“ dodal.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Žádná hrozba pro USA

Test zaznamenali i Američané. „Velitelství systému severoamerické protivzdušné obrany NORAD dospělo k závěru, že test nepředstavoval hrozbu pro Severní Ameriku,“ uvedlo v prohlášení velitelství na Havaji a zdůraznilo, že USA stojí za závazkem zajistit bezpečnost Korejské republikyJaponska.

Odsouzení testu 

Japonsko oznámilo, že střela spadla do japonské výlučné hospodářské zóny. Proti testu se ohradilo. Tyto testy jsou velmi problematické kvůli bezpečnosti lodí a letecké přepravy a je jasné, že porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Japonci v Osace sledují zprávy o severokorejském raketovém testu

Japonci v Ósace sledují zprávy o severokorejském raketovém testu.

FOTO: Meika Fujio, ČTK/AP

„Pokračující provokace Severní Koreje budou jen prohlubovat její izolaci a bude čelit silnější odvetě naší armády,“ varoval jihokorejský štáb. Zmínil, že test je jasným porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Podobně se vyjádřilo i jihokorejské ministerstvo zahraničí: „Vláda nebude tolerovat žádný druh provokací. Sever by měl hned skončit se všemi provokacemi a vydat se tak rychle, jak to jen jde, směrem k denuklearizaci.“

Balistickou raketu KLDR naposledy testovala 21. května. Test označila za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. V neděli pak uvedla, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un.