Policie v souvislosti s nepokoji zadržela 136 lidí, uvedl web eNCA.

V půlce týdne rozhořčení Jihoafričané, kteří mají pocit, že jim migranti berou práci, napadli Nigerijce a vyrabovali obchody vlastněné Somálci, Pákistánci a dalšími cizinci.

Somálští migranti se dohadují s jihoafrickým policistou.

Somálští migranti se dohadují s jihoafrickým policistou.

FOTO: Reuters

Nepokoje propukly v Rosettenville u Johannesburgu, kde obyvatelé vypálili tucet domů vlastněných Nigerijci. Tvrdili, že je používali jako nevěstince a k distribuci drog. Pak se protesty přenesly do hlavního města.

Násilí v zemi je nejhorší od roku 2008, kdy při protestech proti cizincům zemřelo 60 lidí. Před dvěma lety si podobně motivované protesty vyžádaly v Johannesburgu a Durbanu sedm obětí, když dav napadal přistěhovalce z chudších afrických zemí.

Dav Jihoafričanů napadl v Pretorii nigerijského přistěhovalce

Dav Jihoafričanů napadl v Pretorii nigerijského přistěhovalce

FOTO: Reuters

Prezident Jacob Zuma z Afrického národního kongresu (ANC) vyzval ke klidu a hájil cizince, že mnozí dodržují zákony a přispívají k růstu ekonomiky: „Je chyba označovat všechny jako drogové dealery nebo pašeráky lidí. Nechte nás izolovat ty, co se dopouštějí takových činů a spolupracujte s vládou na tom, aby byli zatčeni bez stereotypů, které ubližují nevinným.“

Somálští migranti při střetech v Pretorii

Somálští migranti při střetech v Pretorii

FOTO: Reuters

Jihoafrické ministerstvo vnitra současně oznámilo, že bude kontrolovat, zda zaměstnavatelé nedávají práci přistěhovalcům načerno.

Opoziční Demokratická aliance obvinila vládu, že se nedokázala s xenofobií vypořádat, protože selhala při vytváření nových pracovních míst a zvyšování vzdělanosti.

Napadený muž v Pretorii ukazuje útočníkům své dokumenty, aby viděli, že je občanem JAR.

Napadený muž v Pretorii ukazuje útočníkům své dokumenty, aby viděli, že je občanem JAR.

FOTO: Reuters

V zemi je 27procentní nezaměstnanost a rozevírá se propast mezi chudými a bohatými dodal list The New York Times.

Relativně bohatá Jižní Afriky dlouhodobě přitahovala obyvatele nejen sousedních afrických zemí, jako jsou Botswana a Zimbabwe nebo Lesotho, ale i vzdálenějších států, jako jsou Nigérie či Somálsko.