„Otče, jak teď bude bez tebe Thajsko žít?” citovala stanice BBC jednoho z mnoha plačících lidí před královským palácem v Bangkoku. Zbožňovaný král, který zemi provedl mnoha politickými turbulencemi, převraty a dvěma desítkami změn ústavy, byl pokládán za garanta stability.

V posledních letech se ale kvůli zdravotním potížím objevoval na veřejnosti jen zřídka a královský palác upozornil na jeho zhoršený stav už v neděli.

Pchúmipchon se narodil v Cambridgi v americkém státě Massachusetts. Trůn převzal jako osmnáctiletý 9. června 1946 po svém zesnulém bratrovi. Ačkoliv má thajský král podle ústavy jen omezené pravomoci, Thajci ho vzývali jako poloboha.

Thajský král Pchúmipchon Adundét na snímku z roku 2012

Thajský král Pchúmipchon Adundét na snímku z roku 2012

FOTO: ČTK/AP

Truchlící lidé před královským palácem v Bangkoku

Truchlící lidé před královským palácem v Bangkoku

FOTO: ČTK/AP

Trůn převezme 63letý korunní princ Vatčirálongkón, který se dosud netěšil takové pozornosti Thajců jako jeho otec. Podle serveru BBC to potvrdil předseda vojenské vlády, která převzala nad zemí kontrolu při puči před dvěma lety.

Nástupnictví Vadžiralongkorna se předpokládalo, ale veřejně se o něm nediskutovalo. I taková debata se totiž v Thajsku trestá několikaletým vězením.