Nakaženo je osm desítek lidí, z toho 40 dětí. Pravděpodobně se nakazili, když pozřeli maso z nakažených zvířat, uvedl server Independent.

Chlapec měl vzácnou a nebezpečnou formu střevní formu antraxu. Zemřel doma. Podle britského serveru Mirror snědli on a jeho babička maso z nakaženého soba. Babička zemřela v pátek, příčina její smrti však stále není potvrzena.

Podle některých zdrojů mohou být původním zdrojem nákazy dávno mrtvá těla z jednoho ze hřbitovů. Na Sibiři se kvůli trvale zmrzlé půdě těla nepohřbívají hluboko do země, umisťují se pouze do dřevěných rakví. Kvůli nezvykle vysokým teplotám až kolem 35 stupňů, které nyní v oblasti panují, ostatky rozmrzly a je možné, že bakterie v nich přežila. Spory antraxu se tak mohly uvolnit a dostat do ovzduší.

Hřbitov se nachází asi 25 kilometrů od ohniska nákazy. V oblasti se nemoc naposledy objevila před 75 lety. Úřady podle britského serveru Mirror pracují s verzí, že spory se rozšířily z mrtvých zvířat nebo právě ze hřbitova, kde byly pohřbeny oběti nákazy z roku 1941.

Na místě pracují hygienici, specialisté na infekční nemoci a veterináři. Zaměřují se i na šíření bakterie mezi soby, kterých už na nemoc pošlo 2400.