Šestnáctiletá Ambrín byla upálena minulý týden ve vesnici Makol u města Donga Gali ležícím asi 50 kilometrů severovýchodně od pákistánské metropole Islámábádu v kmenové oblasti provincie Chajbar Paštunkva.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Protože milenci utekli, vzali se a skrývají se na neznámém místě, džirga rozhodla, že je potřeba odčinit pošpiněnou čest vsi. Mělo jít o exemplární trest.

„Džirga rozhodla vzít ji na opuštěné místo mimo vesnici a uvést ji do stavu bezvědomí tím, že jí píchli léky,“ řekl policejní velitel Wazir. „Pak ji posadili do dodávky, kterou unikla dvojice. Přivázali jí ruce k sedadlům a polili ji i auto benzínem, vůz poté zapálili,” popsal agentuře hrůzný čin Wazir. „V celém svém životě jsem neviděl nikdy nic tak barbarského.“

„Unesli ji, znásilnili a upálili zaživa poté, co ji drátem přivázali k zadnímu sedadlu,“ uvedl místní obyvatel Abdulláh.

Jednotlivé zdroje se v podrobnostech liší, podle agentury AFP byla napřed uškrcena a spálena byla až po smrti, ale podstata činu je stejná. Zdroje se také neshodují, zda byla před smrtí omámena a jakým způsobem.

Prim hrál starosta 

Šokován činem byl i místní představitel, který dopravil mrtvé tělo do pitevny: „Šli jsme na místo, kde jsme našli tři auta zaparkovaná vedle sebe, všechna vyhořelá. V jednom jsme viděli tělo. Nepoznali jsme ji, ale našli jsme několik náramků na jedné z paží, na základě čehož jsme zjistili, že jde o ženské tělo.“

Mezi zadrženými jsou i matka, bratr a otec dívky, kteří byli přítomni na zasedání rady a s rozsudkem souhlasili. Zadržen byl i místní starosta Muhammad Parvíz, který na zasedání džirgy dohlíží. Ten se už přiznal, uvedl vyšetřovatel Churram Rašíd podle listu Geo.

„Parvíz zavolal 28. dubna večer oběť, aby vyšla ven z domu. Dal jí něco sníst, po čemž upadla do bezvědomí. Byla svázaná, hozená do auta a zapálená. Džirga jednala nejen nezákonně ale také nelidsky.“

Loni se obětí vražd ze cti stalo v Pákistánu více než 500 mužů a žen, uvedla organizace na obranu lidských práv Human Rights Commission of Pakistan. BBC ale uvádí 1100 zabitých žen, často příbuznými, protože zostudily rodinu.