Sourozenci (bratr a sestra) z Kanady, Nizozemec a Britka, všichni ve věku mezi 22 a 23 roky, se fotografovali minulý měsíc vysvlečení na nejvyšší malajsijské hoře Kinabalu. Několik dní po tomto incidentu postihlo oblast zemětřesení a zabilo na Kinabalu 18 lidí.

Místopředseda vlády státu Sabah, kde se horský velikán nachází, označil fotografující se cizince za viníky tragédie, protože svým chováním podle něj „projevili neúctu vůči posvátné hoře". Podle vicepremiéra státu Josepha Pairina Kitingana bude k „usmíření ducha hory" proveden speciální rituál.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Ve skupině, která vystoupila na vrchol Kinabalu 30. května, bylo celkem deset lidí. „Při sestupu dolů se lidé ve skupině navzájem vyzývali, aby se svlékli. Když je jejich místní průvodce upozornil, že je to nepatřičné, řekli mu, aby držel hubu a táhl," uvedla obžaloba. Slovní útoky na průvodce ale obvinění před soudem dnes odmítli.

Obhájce čtveřice sdělil, že jeho klienti jsou připraveni se veřejně omluvit, a vyzval soud, aby byli potrestáni pokutou a deportováni ze země.

Po dalších šesti se pátrá

Po šesti dalších cizincích malajsijská policie stále pátrá. Obviněná čtveřice jejich jména nesdělila s tím, že je nezná. „Řekli, že je neznají plným jménem, jen pod přezdívkou," prohlásil nejmenovaný malajsijský policista. „Domníváme se, že jsou pořád v Sabahu," dodal. O pátrání byla informována pohraniční stráž. Úřady doufají, že dotyčné zadrží na některém z letišť.

Na obviněné v pátek před soudní budovou ve městě Kota Kinabalu čekal dav novinářů, jímž se museli prodírat. Kromě obvinění z „obscénního chování na veřejnosti" byla čtveřice obviněna také z „nadměrného hluku a ignorování rad (průvodce)", napsal deník The Guardian.

„Ať zaplatí deset buvolů”

Hlavní kmenový duchovní provincie Tindarama Aman Sirom Simbuna místnímu tisku řekl, že by turisté měli v souladu s místními zvyky zaplatit pokutu v podobě deseti buvolů.

„Podle místní víry je duch hory velmi rozhněván. Tato pokuta, nazývaná v jazyce původního obyvatelstva sogit, by měla být splacena v podobě deseti samců nebo samic buvola domácího," prohlásil

Policejní zdroje podle listu The Guardian uvedly, že z předchozích rozsudků v podobných případech lze usuzovat, že by trest neměl být vysoký. „Jedná se o nepříliš významný případ. Pravděpodobně to skončí malou pokutou, bez vězeňského trestu," podotkl policejní zdroj. „Více se zabýváme případy pašování drog," dodal.