Čína si stěžuje, že vietnamské lodě najížděly do kordónu čínských plavidel chránících plošinu. „Ve špičce to bylo dokonce 63 vietnamských plavidel, které se pokoušely prorazit čínský kordón a narazily do čínských vládních lodní v 1416 případech,“ stojí v prohlášení Pekingu.

Čína přišla s obviněním poté, co její loď potopila 26. května vietnamskou a Vietnam 7. června zveřejnil video z akce. Čína se hájí, že musela čelit akcím vietnamských lodí. [celá zpráva]

Paracelsovy ostrovy leží na hranicích mezinárodně uznávaného dvousetmílového pásma teritoriálních vod. Čínská plošina se ale při dvou zkušebních vrtech prováděných od 2. května nacházela na dvou místech ve vzdálenosti 133 a 156 námořních mil od pobřeží Vietnamu.

Čína si dělá nároky na celé Jihočínské moře. Odvolává se na tisíc let staré nároky a na situaci z druhé poloviny 20. století. V roce 1974 Čína podporující severní Vietnam ostrovy ovládla, když na nich porazila jihovietnamské jednotky.

Krátce po konci vietnamské války ale vazby Hanoje s Pekingem oslábly, když Čína podporovala v Kambodži Rudé Khmery násilím prosazující zemědělský komunismus. Když vietnamská vojska pomohla svrhnout brutální režim, vypukla v roce 1979 krátká pohraniční válka mezi oběma zeměmi.