Zatčeni byli podle prokuratury všichni členové posádky, kteří se podíleli na manévrování potopeného plavidla. Všichni jsou obviněni z nedbalosti při řízení lodě a z neposkytnutí patřičné pomoci cestujícím poté, co se loď začala potápět.

Kapitán dokonce v první chvíli vyzval cestující, aby zůstali ve svých kajutách a začal s evakuací až půl hodiny po začátku katastrofy. To nejspíš zabránilo mnohým lidem se dostat včas z podpalubí. Na vyprošťování těl pracují stovky potápěčů.

Za tragédií nejspíš přetížení

Na palubě lodi, která se převrátila 16. dubna, bylo v době nehody 476 lidí, zachránit se podařilo jen 174 z nich. Většina cestujících byli studenti jedné střední školy, kteří byli na školním výletě. Příčina neštěstí se zatím nezná. Podle prvních poznatků byla loď nejspíš značně přetížená. Vezla minimálně třikrát větší náklad, než bylo pro ni doporučené.

Prokurátor v pátek prohlásil, že na nehodě mohl mít podíl náhlý manévr při obratu lodi, špatně zabezpečený náklad, nástavby provedené na plavidle dodatečně pro zvýšení jeho kapacity a také vodní proudy. Co přesně nehodu způsobilo, podle něj odhalí posudky expertů a simulace.