Zatím není jasné, zda noční akce s útokem v Keni souvisí. Zprávy agentur zatím neupřesňují, jací vojáci se operace zúčastnili, ale připomínají, že nejde o první zahraniční intervenci na pobřeží Somálska. Těch minulých se zúčastnili hlavně Američané a Francouzi.

Byl to organizovaný útok na dům, v němž je několik velitelů hnutí Šabáb.

Barawe leží asi 180 kilometrů jižně od somálské metropole Mogadišo a ovládají ho islamisté. Komando na místo za tmy dopravil vrtulník. Cílem útoku byl údajně dům, který patří jednomu z velitelů Šabáb. "Nevíme, co se přesně stalo, ale byl to organizovaný útok na dům, v němž je několik velitelů hnutí Šabáb," řekl nejmenovaný obyvatel města stanici BBC.

Jeden z velitelů Šabáb Mohamed Abu Suleiman agentuře AFP řekl, že operace byla neúspěšná. K domu se seběhlo několik bojovníků hnutí a snažili se aspoň jednoho z vojáků zajmout, avšak bez úspěchu.

U somálských břehů hlídkuje několik zahraničních plavidel a chrání tamní vody před piráty. Nikdo z posádek těchto lodí se k akci v Somálsku nevyjádřil.

Komandu amerického námořnictva se roku 2009 podařilo v Barawe zabít při útoku za bílého dne keňského člena Al-Káidy Saleha Aliho Nabhana. Letos v lednu se francouzské komando pokusilo bez úspěchu osvobodit zajatého francouzského agenta. Dva členové komanda tehdy přišli o život a Šabáb později oznámil, že rukojmího zabil.