"Viníky není jen těch pět nebo šest lidí. Oběť je stejně vinna jako ti, co ji znásilňovali," řekl 71letý Bapu na náboženské konferenci. "Měla nazývat pachatele svými bratry a žadonit, aby toho nechali. Tak by si mohla uchovat důstojnost a spasit život," dodal.

Podle něj mohla studentka zůstat naživu, kdyby opakovala mantry. "Ta šestice byla opilá. Kdyby vzývala bohyni Sarasvátí a soustředila se na mantru dikša (pro koncentraci před náboženskými úkony a meditací, která je i oslavou celibátu), pak by asi nenastoupila do autobusu," řekl duchovní na konferenci. Když už byla v autobusu, měla podle něj vyslovit svaté jméno, chytnout za ruku útočníka a říci mu: "Považuji tě za svého bratra."

Svámí také řekl, že je proti tvrdším trestům pro obviněné. Varoval, že by zákon mohl být zneužit: "Často vidíme, jak jsou takové zákony zneužívány. Platí to zejména u zákona o obtěžování."

Indičtí demonstranti požadují přísné potrestání viníků.

Indičtí demonstranti požadují přísné potrestání viníků.

FOTO: Saurabh Das, ČTK/AP

Jeho prohlášení vyvolalo pobouření a přililo olej do ohně protestů. Odsoudila je i vládnoucí Kongresová strana, jejíž člen Sandíp Dikši řekl, že "takové výroky by měly být odsouzeny". Opoziční poslanec je nazval "neodpustitelnými a bolestnými".

Bapuova mluvčí se posléze snažila jeho slova zmírnit s tím, že nebyla dobře pochopena. Uvedla, že svámí jen chtěl říct, že měla v dané situaci jednat diplomaticky: "Ano, řekl, že ta dívka udělala chybu, když v noci nastoupila do autobusu. Kdyby opakovala mantru dikša, bůh by ji zachránil."

Bapu v problémech 

Bapu, který odešel jako mladík do ášramu rozvíjet své duchovní schopnosti, má tisíce následovníků. Má ale i další problémy. Dva mladíci zemřeli v jednom z jeho ašrámů a rodiče viní z jejich smrti Bapua. V roce 2009 byl také obviněn, že najal zabijáka, aby odpravil jednoho ze svých bývalých následovníků, který na něj vystřelil.

Pět dospělých útočníků bylo v pondělí obžalováno z vraždy a skupinového znásilnění. Hrozí jim trest smrti. Poslední z útočníků, sedmnáctiletý mladík, má být jako nezletilý souzen soudem pro mladistvé. [celá zpráva]