Do centra Biškeku byla svolána pokojná demonstrace, jejíž účastníci žádali zestátnění důlní společnosti Kumtor a obviňovali její vedení ze sociálního útlaku. Zlatý důl provozuje kanadská společnost Centerra Gold a licence za jeho provoz je významnou součástí kyrgyzského státního rozpočtu.

Na demonstraci k davu promluvili zástupci opoziční strany Vlast (Ata-Žurt), která je sice nejsilnější parlamentní stranou, ale zastoupení ve vládní koalici nemá. Vůdce parlamentní frakce strany Sadyr Žaparov v projevu k davu prohlásil, že je připraven ovládnout sídlo parlamentu silou.

Policie v Biškeku odvádí jednoho z demonstrantů.

Policie v Biškeku odvádí jednoho z demonstrantů.

FOTO: Vladimir Pirogov , Reuters

Do čela demonstrantů se pak postavil šéf strany Kamčybek Tašijev, který podle Rádia Svobody vyzval protestující k chopení se moci a vedl za sebou své stoupence k postupu na parlament. Demonstranti, kterých byly zhruba dva tisíce, překonali zábrany před parlamentní budovou, v níž je i rezidence prezidenta Almazbeka Atambajeva. Policie proti nim podle očitých svědků tvrdě zakročila.

Organizátor se schoval

Když se policistům po přivolání posil podařilo demonstranty rozehnat, rozptýlil se dav do okolních ulic. Po chvíli se ale protestující znovu shromáždili na centrálním náměstí, kde je Tašijev v improvizovaném projevu vyzval, aby se ve středu na ústředním náměstí Ala Too dostavili "po statisících". Policie pak demonstraci znovu rozehnala.

Podle zdravotníků lékaři ošetřují nejméně tři osoby se střelným zraněním. Organizátor protestu Žaparov se podle agentury KirTAG ukryl před policií. Několik dalších původců násilností policisté zadrželi.