Nejmenovaný činitel severokorejského vesmírného programu uvedl, že na důkaz mírového poslání satelitu byli na jeho vypuštění pozváni zahraniční odborníci a novináři. Pozváni byli i představitelé americké kosmické agentury NASA. [celá zpráva]

Spojené státy kvůli severokorejskému plánu oznámily, že zastavují dodávky potravinové pomoci KLDR. Na poskytnutí potravin se obě země dohodly v únoru výměnou za moratorium KLDR na jaderné aktivity i raketové testy. [celá zpráva]

"Byli jsme nuceni zastavit naši potravinovou pomoc Severní Koreji v důsledku rozhodnutí Pchjongjangu vypustit v dubnu raketu, která oficiálně ponese na oběžnou dráhu satelit," prohlásil vysoký představitel Pentagonu Peter Lavoy.

Japonsko kvůli startu severokorejské rakety aktivovalo systém protiraketové obrany se střelami Patriot PAC 3.

Japonsko kvůli startu severokorejské rakety aktivovalo systém protiraketové obrany se střelami Patriot PAC 3.

FOTO: ČTK/AP

USA, Japonsko i Jižní Korea tvrdí, že ve skutečnosti jde o test balistické rakety dlouhého doletu.

Podle agentury KCNA severokorejský činitel dále řekl, že satelit váží sto kilogramů a bude obíhat nad Zemí ve výšce 500 kilometrů. Vypuštěn má být zhruba v polovině dubna při příležitosti nedožitých stých narozenin Kim Ir-Sena.

Pchjongjang tvrdí, že už v roce 2009 na oběžnou dráhu vypustil družici, která vysílala vojenské písně. Jižní Korea a USA oponují, že tomu tak není. Podle nich raketa selhala a spadla do Tichého oceánu.