Vyjednávání o prodeji až 20 čtverečních kilometrů půdy s vojenskou vládou Fidži potvrdil prezident Kiribati Anote Tong. Údajně se jedná o prodeji půdy na druhém největším ostrově Fidži, Vanua Levu.

Některé z tří desítek atolů Kiribati, nacházejících se při rovníku v délce asi čtyř tisíc kilometrů, už pomalu mizí pod hladinou, upozornil britský server.

Většina obyvatel žije na ostrůvcích Tarawa. „To je poslední útočiště, odsud není už kam jít. Naši lidé se budou muset odstěhovat, jelikož příboj dosáhl k našim domovům a vesnicím,“ prohlásil prezident Tong.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Yahoo Maps

Tong by nejprve na Fidži vyslal skupinu specializovaných pracovníků, kteří by pomohli místním lidem a ekonomice a udělali dojem. „Nechceme, aby 100 000 lidí z Kiribati přišlo na Fidži naráz,“ řekl prezident. Kiribati má 113 000 obyvatel.

„Potřebují nalézt práci, ne jako uprchlíci, ale jako přistěhovalci, kteří mají, co nabídnout, lidé, kteří mají ve společnosti svoje místo, lidé, které nebudou brát jako občany druhé kategorie,“ řekl Tong a upozornil, že Kiribati při tom potřebuje finanční pomoc mezinárodního společenství.