Ani po šesti dnech se ale Li Ču-čching na nádraží ve městě Chang-čou nedaleko Šanghaje jízdenky na cestu domů nedočkal. Ačkoli promrzlý strávil ve frontě u pokladny dny a noci, nakonec jen slyšel, že lístky už nejsou.

Video

Expirované video

Bujaré oslavy příchodu roku Draka. Zdroj: Reuters

A novinka v podobě on-line prodeje jízdenek, která byla letos v Číně zavedena pro větší komfort cestujících, se 48letému dělníkovi bez přístupu k internetu spíše vymstila.

„Jak to, že jsem nemohl sehnat lístek, zatímco všechny vlaky byly plné lidí?“ ptal se nechápavě.

Tisíce Číňanů zaplnily 18. ledna 2012 letiště v Pekingu.

Tisíce Číňanů zaplnily 18. ledna 2012 letiště v Pekingu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Média se na něj složila

Svátky jara, jak se jinak říká období kolem příchodu nového lunárního roku, je pro některé Číňany pracující stejně jako Li mimo domov jedinou příležitostí, kdy se setkat s rodinou.

Desítky miliónů jich proto vyráží na cestu. Dokonce jsou tyto dny považovány za období největší migrace lidí během roku na světě.

Oslava nového lunárního roku je v Číně nejvýznamnějším svátkem roku

Oslava nového lunárního roku je v Číně nejvýznamnějším svátkem roku.

FOTO: fotobanka Profimedia

„Řekl jsem si, že se musím znovu spojit se svými rodiči, které jsem nechal rok samotné,“ potvrdil Li trend mezi Číňany, kteří opustili domov kvůli zaměstnání.

„Když jsem jim řekl, že jsem nesehnal lístky, brečeli mi do telefonu. Říkali, že ode mne nic nechtějí, jenom abych se vrátil.“

Video

Expirované video

V Pekingu vystrojili na přivítání nového roku obří ohňostroj. Zdroj: Reuters

Nakonec se ale do města svých rodičů, do Chu-nanu na jihovýchodě země, přece jen dostal. Jeho příběh, který se šířil prostřednictvím populárních mikroblogů, vedl tamní média k tomu, že Liovi zaplatila jízdenku do jiného města, odkud mu zařídili převoz autem až do cíle.

900 tisíc autobusů a 80 miliónů lidí denně

AP přirovnává čínské Svátky jara k americkým oslavám Díkůvzdání, Vánoc a Nového roku dohromady. Co se týče objemu dopravy, podle oficiálních údajů bude v šesti týdnech kolem čínského Nového roku uskutečněno zhruba 3,2 miliardy cest - ať už se jedná o meziměstské lety, nebo místní cesty autobusem.

Během Svátků jara má být v Číně nasazeno kolem sedmi set vlaků

Během Svátků jara má být v Číně nasazeno kolem sedmi set vlaků.

FOTO: fotobanka Profimedia

V letošním roce má být nasazeno 900 tisíc autobusů, které denně převezou 80 miliónů lidí. Vedle toho bude k dispozici asi 700 vlaků a 14 tisíc letů. Za pět dní během Svátků jara pokryjí v Číně stejné množství cest vlakem, kolik jich americká dopravní společnost Amtrak uskuteční za rok.

Video

Expirované video

Jedním z prvních dětí roku Draka je hongkongský chlapeček. Zdroj: Reuters

„Cestování o jarních svátcích je v Číně mimořádné. Nikde jinde na světě se tolik lidí současně nestěhuje,“ potvrdil dopravní expert při Světové bance John Scales z Pekingu.