Podle aktuálních zpráv dobrovolníci ošetřili 657 lidí, kteří utrpěli zranění v tlačenici, když se pokusili dostat do blízkosti sochy. Uvedl to server ABS-CBN.

V davu se vytvářely lidské vlny. Věřící se chtěli dostat co nejblíže k zčernalé soše Ježíše, která má mít léčivé účinky.

Většina lidí utrpěla poranění dolních končetin. Další pak poranění hlavy. Jeden člověk utrpěl zranění, když na něj spadl jiný věřící, který chtěl o sochu otřít svůj bílý oděv.

Procesí se také na chvíli zastavilo, když zadní část vozu s křížem upadla a přetrhl se jeden z provazů držících sochu v životní velikosti.

Křesťanského procesí v Manile se účastnily milióny věřících.

Křesťanského procesí v Manile se účastnily milióny věřících.

FOTO: ČTK/AP

Procesí se koná každoročně 9. ledna a letos se ho odhadem mělo účastnit asi osm miliónů lidí, i když střízlivější údaje uvádějí milióny tři.

Socha je zázračná, kdo se jí dotkne, ten se údajně vyléčí. Sílu má i látka, kterou se socha otře.

Moc souvisí s historií sochy. Tu vytvořil mexický řezbář. Černá je prý od požáru na galeoně, která ji přivezla na Filipíny. Socha byla ale vážně poškozena při bombardování Manily v roce 1945 a vznikla její replika, na níž je jen několik původních částí. Procesí se koná už 405 let.

Socha Ježíše obklopená věřícími v Manile

Socha Ježíše obklopená věřícími v Manile

FOTO: ČTK/AP

Hrozba teroristického útoku

V neděli bylo uveřejněno varování, že se letos procesí může stát terčem teroristického útoku. Nebylo ale specifikováno, kdo by jej měl podniknout. Lidé toho ale nedbali. "Je to volba mezi vírou a strachem," řekl listu Nacional 45letý Rodolfo Uy, jenž měl neštovice a kterého tlačil na invalidním vozíku jeho dvanáctiletý syn.

Na místě je nasazeno 15 000 policistů, stovky vojáků, 33 jednotek pro odhalování bomb se psy a 500 příslušníků sil rychlého nasazení s vrtulníky.