Jeden z přeživších řekl, že už v přístavu před vyplutím cestující protestovali u kapitána plavidla proti přetížení. "Není to nehoda, vinu mají ti, kdo nezabránili lodi ve vyplutí," prohlásil muž.

„Pár lidí opustilo loď, když zjistili, že se naklání,“ řekl Azi Faki Čandi, který při tragédii přišel o sestru a dvě děti. „Chtěl jsem také vystoupit, ale posádka lodi rychle odstranila žebřík a začala plout k Pembě,“ dodal.

Značně přetížený trajekt se potopil v noci na sobotu v oblasti silných mořských proudů. Loď se převrátila ve chvíli, kdy motory ztratily výkon.

„Nezdál se mi pohyb lodi,“ uvedl15letý Jahja Husajn „Plula zmateně, cikcak. Když jsem to zjistil, vyskočil jsem raději na pravoboku. Pár minut poté se loď převrátila.“ Uvedl, že se držel s dalšími kusu dřeva.

Pohřeb jedné z obětí tragédie

Pohřeb jedné z obětí tragédie

FOTO: Thomas Mukoya, Reuters

Oběti byly převezeny na sportovní stadion v zanzibarské metropoli Stone Town, kde muslimští imámové odříkávají modlitby nad těly omytými a posléze zabalenými do bílé látky v souladu s islámem. Některé už jejich rodiny pohřbily.

Rybářské plavidlo zachraňuje přeživší z havárie trajektu

Rybářské plavidlo zachraňuje přeživší z havárie trajektu

FOTO: Staff, Reuters

Podle Mohammeda Abouda Mohammeda 192 mrtvých identifikovali příbuzní, dalších 28 těl na identifikaci ještě čeká. Přes šest set osob se podařilo zachránit. Přesto může být počet obětí ještě vyšší. Není známo, kolik lidí se přesně plavilo na trajektu. Záchranáři uvedli, že někteří ještě mohou být uvězněni na lodi.