U pěti z 33 zavalených prokázala diagnóza na dálku symptomy deprese. Léčeni jsou podle rad psychiatra rovněž na dálku a první výsledky podniknutých kroků se již pozitivně projevily, sdělil ministr zdravotnictví Jaime Manalich.

"Těch pět bylo izolováno od ostatních, nejedli dobře a nechtěli, aby se objevili na videozáběrech," připomněl Manalich. "Rozdělení do trojic, které si vzájemně poskytují péči, přineslo vynikající výsledky," dodal.

Třiatřicetičlennou skupinu uvěznil zával v hloubce 700 metrů 5. srpna. Spojení s havíři se podařilo navázat před týdnem v neděli. Zjistilo se, že přežili všichni. Jejich vysvobození má ale trvat nejméně do Vánoc, protože je zapotřebí vyvrtat k nim zvláštní šachtu.

Možnost rychlého vyproštění neexistuje

Chilský prezident Piňera vyzval všechny zainteresované k nalezení rychlejšího způsobu osvobození zavalených, žádný takový ale podle vyjádření ministra dolů nalezen nebyl a uvolnění horníků potrvá nejméně tři měsíce.

"Zhodnotili jsme deset variantních návrhů předložených techniky státní petrolejářské společnosti ENAP a důlní společnosti Codelco a došli jsme k závěru, že v současnosti žádná rychlá alternativa neexistuje," řekl ministr.

Chilský tisk psal o naději, že se vyproštění podaří do dvou měsíců. Podle odborníků ale obtížná geologie lokality a nestabilita skalního podloží neumožňují žádné "rychlovrtání" šachty. Práce na vrtu dostatečného průměru, aby jím bylo možné vytáhnout člověka, mají být zahájeny v neděli nebo v pondělí.