O existenci druhého zařízení k obohacování uranu informoval Teherán MAAE v pátek. Znepokojil tím mezinárodní společenství, které mu přičítá ambice vyrobit jadernou bombu, což Írán popírá.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že odhalení existence druhého zařízení na obohacování uranu v Íránu je důkazem "znepokojivého modelu" vytáček Teheránu ohledně jeho jaderného programu. Ve svém pravidelném rozhlasovém projevu zdůraznil, že islámská republika musí jasně ukázat, že má mírové úmysly.

"Je to vážná výzva globálnímu úsilí o nešíření jaderných zbraní a pokračování znepokojivé snahy Íránu vymlouvat se," prohlásil americký prezident. "Proto nabývají na naléhavosti jednání s Íránem plánovaná na 1. října," dodal v narážce na jednání Íránu a zemí Rady bezpečnosti OSN a Německa příští čtvrtek v Ženevě.

Obama, který se od lednového nástupu do prezidentského úřadu snaží Teherán přimět k dialogu ohledně íránského jaderného programu, se dal slyšet, že bude-li Írán vůči těmto snahám nadále odmítavý, je třeba zvážit sankce proti němu.

"Moje nabídka na seriózní, smysluplný dialog v zájmu řešení problému platí," prohlásil americký prezident. "Írán ale musí plně spolupracovat s MAAE a podniknout kroky, které by prokázaly jeho mírové úmysly."