"Prezident I Mjong-bak se setkal se severokorejskými vyslanci," potvrdil agentuře AFP nejmenovaný představitel jihokorejské strany. Podrobnosti k mimořádně sledované schůzce ale odmítl poskytnout stejně jako k obsahu poselství severokorejského vůdce, které označil za "velmi citlivého charakteru". Dodal jen, že poselství se týkalo "pokroku v mezikorejských vztazích".

Podle jihokorejské strany dala delegace KLDR najevo přesvědčení, že všechny problémy bránící mezikorejským vztahům je možné překonat jednáním a spoluprácí, píše agentura Reuters.

Šestičlenná severokorejská delegace přijela do Soulu již v pátek, aby se oficiálně zúčastnila pohřbu bývalé hlavy jihokorejské republiky a nositele Nobelovy ceny za mír Kim Te-džunga. Kim zemřel v úterý ve věku 85 let a nynější návštěva na jeho pohřbu je považována za bezprecedentní krok ze strany Pchjongjangu.

Již v sobotu se zástupci obou stran sešli k nečekaným rozhovorům, které mohou naznačovat nový kurz směřující k ukončení téměř dvouletého napětí mezi Soulem a Pchjongjangem. Hlavním tématem jednání byla obnova dialogu mezi korejskými státy a ekonomická spolupráce.

KLDR překvapila změnou kurzu

Jihokorejský ministr pro sjednocení Hjon In-tchek se během sobotní schůzky setkal se šéfem severokorejské tajné služby Kim Jang-konem, který je zároveň pověřen agendou vztahů s jižním sousedem. Jednání trvalo téměř hodinu a půl a právě během něho dali Severokorejci údajně najevo přání sejít se i s prezidentem I Mjong-bakem, byť se o něm dosud KLDR zmiňovala jako o zrádci. Podle sobotních informací vezla severokorejská delegace jihokorejskému prezidentovi dopis od vůdce KLDR Kim Čong-ila.

Mezikorejské rozhovory se naposledy konaly koncem roku 2007. V té době stál v čele Jižní Koreje jako prezident propagátor sblížení obou korejských států Ro Mu-hjon. Když se po něm loni v únoru funkce ujal I Mjong-bak, zdůraznil, že bude vůči KLDR postupovat přísněji než předchůdce a že jakoukoli pomoc těsněji sváže s požadavkem ukončení severokorejského jaderného zbrojního programu. Od té doby korejské rozhovory zamrzly.