Separatisté na internetu oznámili, že se vzdávají, aby uchránili životy civilistů, které prý bez ohledu masakrovala armáda.

Tygři osvobození tamilského Ílámu bojovali za svůj nezávislý stát se zbraní v ruce od roku 1983. V roce 2007 ovládali asi 15 tisíc kilometrů čtverečních na severu a východě Srí Lanky. Za 25 let bojů si konflikt vyžádal přes 70 000 mrtvých.

Lidé v Kolombu oslavují vítězství tancem a ohňostroji.

:. Lidé v Kolombu oslavují vítězství tancem a ohňostroji. FOTO: David Gray, Reuters

V hlavním městě Srí Lanky v Kolombu se slaví vítězství nad separatisty od soboty.

:. V hlavním městě Srí Lanky v Kolombu se slaví vítězství nad separatisty od soboty. FOTO: David Gray, Reuters

Srílanský prezident Mahinda Radžapaksa už v sobotu avizoval porážku povstalců. V neděli pak armáda oznámila zabití dalších 70 rebelů, kteří se snažili uprchnout z obklíčení v úzké enklávě ve vnitrozemí na severovýchodě ostrova.

Podle armádního mluvčího byla odvrácena hrozba obří humanitární katastrofy, když se asi 50 000 etnických Tamilů podařilo válečnou zónu opustit. Tamilští tygři ale v neděli v poledne SEČ uvedli, že za posledních 24 hodin bylo v oblasti zabito přes 3000 civilistů. Na 25 000 lidí prý bylo zraněno.

OSN už vyzvala k vyšetření možných válečných zločinů obou stran.

Armáda rovněž uvedla, že zřejmě našla mrtvé tělo vůdce rebelů Vélupilláího Prabhákarana.

58. divize se připravuje na rozhodující bitvu s povstalci, jejichž poslední útočiště v sobotu obklíčila na severovýchodním pobřeží země.

:. 58. divize se připravuje na rozhodující bitvu s povstalci, jejichž poslední útočiště v sobotu obklíčila na severovýchodním pobřeží země. FOTO: Srílanská armáda, Reuters

Vůdce tamilských tygrů Vélupilláí Prabhákaran (vlevo) je udajně mrtev.

:. Vůdce tamilských tygrů Vélupilláí Prabhákaran (vlevo) je udajně mrtev. FOTO: Reuters