Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže, jediné neutrální organizace, která v oblasti pracuje, jsou jeho pracovníci svědky nepředstavitelné humanitární katastrofy. V zákopech na malém prostoru mezi armádou a rebely na severovýchodě ostrova uvízlo téměř bez jídla a vody až 50 000 etnických Tamilů.

Britské Timesy citovaly jednoho armádního lékaře, podle něhož se stovky zraněných civilistů, z nichž mnozí byli v posledním tažení, snažily v pátek v noci doplazit do provizorní nemocnice, která ale předtím byla evakuována kvůli bombardování. „Všude leží mrtvá těla. Nejsme schopni je odklízet nebo pohřbít. Bojím se nejen o svůj život, ale životy všech civilistů, pacientů i pracovníků. Není tu žádné jídlo, voda, vůbec nic,“ řekl.

Většina západních zemí žádá srílanskou vládu o dočasné příměří, aby civilisté mohli oblast opustit. Ta to ale odmítá s tím, že se blíží porážka povstalců a s ní i konec 26leté občanské války. Zmírnění současného úderu by podle ní mohli mnozí rebelové využít k útěku.

Jen od čtvrtka uprchlo z válečné zóny přes 22 tisíc civilistů. Od začátku letošní rozsáhlé operace armády se útěk z oblasti zdařil více než 200 tisícům civilních obyvatel, 7000 jich ale podle OSN zemřelo.

Tygři osvobození tamilského Ílámu bojují za svůj nezávislý stát se zbraní v ruce od roku 1983. V roce 2007 ovládali asi 15 tisíc kilometrů čtverečních na severu a východě Srí Lanky. Za 25 let bojů si konflikt vyžádal přes 70 000 mrtvých.