Sydneyský průvod poprvé uspořádali v roce 1978 homosexuální a transsexuální muži a ženy jako protestní pochod, ale od té doby se akce rozrostla do jednoho z největších a nejbarvitějších homosexuálních průvodů.

Foto z festivalu gayů a lesbiček Mardi Gras v Sydney.: Spokojení účastníci průvodufoto: Reuters/Daniel Munoz

Účinkující na festivalu gayů a lesbiček Mardi Gras v Sydney.: Účinkující festivalu Mardi Grasfoto: Reuters/Daniel Munoz

"Jsem naprosto ve svém živlu," říká transsexuál, který se představil jako Gummi Cat. "Jsem v průvodu letos poprvé a totálně mě to nadchlo," dodává "kočka" z vozíku taženého mužem, který na sobě nemá víc než jen kožené popruhy.

Festival zahájil skokan Mitcham

Průvod zahájil skokan do vody a držitel zlaté olympijské medaile z Pekingu Matthew Mitcham, který stál na prvním alegorickém voze obklopený tanečníky oblečenými v plavkách Speedo a držícími bodové tabulky. Mitcham patří mezi hrstku sportovců, kteří se netají svou homosexuální orientací.

Na nejlepších místech podél 2,4 kilometru dlouhé trasy průvodu čekali lidé už šest hodin před zahájením festivalu. Kolem Oxford Street lemované kovovými zátarasy a střežené policisty stáli diváci v hustém desetistupu.

Australský policista sleduje účinkujícího an festivalu gayů a lesbiček Mardi Gras v Sydney..: Australský policista sleduje účinkujícího v průvodu gayů a lesbiček Mardi Gras v Sydney.foto: Reuters/Daniel Munoz

Účinkující na festivalu gayů a lesbiček Mardi Gras v Sydney.: Účinkující v kostýmu v duchu praktik S/Mfoto: Reuters/Daniel Munoz

"Jsem unešená. Bylo to úžasné," říká pětasedmdesátiletá Peg Lowová, která stála s duhovou vlajkou hned u trasy průvodu, kde ji mohli obejmout bizarně oblečení tanečníci s výrazně podmalovanýma očima. Lowová přijela z australského státu Queensland, aby uctila památku svého syna Stephena, který zemřel na AIDS před patnácti lety. "Jsem hrozně šťastná, protože všichni naši homosexuální přátelé tohle vytvořili a funguje to a je to nádherné," dodala bělovlasá dáma.