„Trojice Čechů už byla odbavená, ale let jim zrušili. Nabídli jsme jim odvoz do hotelu, který ale odmítli s tím, že využijí nabídky aerolinií. V hotelu se nimi setkala naše konzulka,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová s tím, že turisté měli dost peněz a nestrádali.

Letiště bylo v posledních dnech prozatímním sídlem vlády, jehož zasedání ohrožovaly protesty aktivistů. V úterý demonstranti zabrali i letiště a úřady musely přerušit provoz. Ve středu se tam nacházely tři tisíce bezprizorních turistů.

Čtěte také:
Parlament a sídlo vlády obklíčily tisíce demonstrantů
Vláda se uchýlila do utajení, na její stoupence stříleli
Nepokoje v Thajsku vrcholí

Trojice Čechů, o níž má informaci ministerstvo zahraničí, ale nemusí být všichni Češi, kteří na letišti uvízli. „V Thajsku je nyní přibližně 400 českých turistů, z toho přibližně 200 přes české cestovní kanceláře. Nemáme hlášeno od cestovních kanceláří, že by byl některý z turistů v ohrožení. Čeští turisté, kteří přilétávali do Thajska v úterý večer byli z důvodu uzavření bankogského letiště přesměrováni na letiště v Pattaya, což je přibližně 130 km od Bangkoku,“ uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Česká ambasáda v Bangkoku Novinkám potvrdila, že trojice na letišti Suvarnabhumi slyšela další lidi mluvit česky. Nikdo z nich však české úřady nekontaktoval.

CK musela odložit odlet osmi klientům

Ve středu se z Thajska měli vracet například klienti cestovní kanceláře Firo Tour, ale kvůli problémům na letišti jim společnost musela prodloužit ubytování v hotelu. „Máme osm klientů na ostrově Samui, přes Bangkok měli přiletět zpět do ČR. Zatím není jasné, jak dlouho budou muset v Thajsku zůstat,“ řekla Novinkám mluvčí CK Pavlína Pešová. Dodala, že společnost je s klienty v kontaktu.

Protestující turistům vysvětlují, že protestují proti údajné korupci vlády.:. Protestující turistům vysvětlují, že protestují proti údajné korupci vlády.foto: Reuters/Chaiwat Subprasom

Situace na letišti je nepřehledná, úřady nejsou schopné nic koordinovat, uvedla americká stanice CNN. „Nikdo nám nic neřekne, nejdou vyměnit peníze, kreditní karty neakceptují,“ řekla CNN jedna ze svědkyň. Kvůli zablokovanému letišti musely úřady odklonit i letadlo s premiérem Somčajem Vongsavatem, který se vracel ze summitu v Peru a musel přistát v Čiang Mai na severu země. Později tam provládní demonstranti zastřelili jednoho protivládního aktivistu.