V okolí komplexu je připraveno už 2000 policistů připravených zatknout vůdce protestu. "Ministr vnitra nás pověřil, abychom co nejdříve obnovili pořádek," prohlásil policejní mluvčí Surapon Tchuantchong. Policie podle něj požádala soud o vydání zatykače na pět vůdců protestu a o vydání soudního příkazu k vyklizení prostoru před vládním komplexem.

:.Thajci okupují zahrady před sídlem premiérafoto: ČTK/AP

Do samotných kanceláří se protestující dostat nepokoušejí. Podle agentury AP panuje v zahradě uvolněná nálada, byť projevy řečníků jsou plamenné. Někteří z protestujících si na trávníku udělali piknik a jiní se fotí před budovami, k nimž se jindy nedostanou.

:.Mezi demonstranty na zahradě sídla thajského premiéra procházejí buddhističtí mniši foto: ČTK/AP

Demonstranti už uvedli, že se svými protesty neskončí, dokud vláda premiéra Samaka Suntcharavedže neodstoupí. Ministerský předseda to však učinit nemíní, je však i proti tvrdému zásahu. Protestující podle něj na tvrdý zásah čekají. "Chtějí v zemi krveprolití. Chtějí, aby zasáhla armáda a znovu provedla převrat," řekl.

:.Thajští policisté při zásahu foto: ČTK/AP

Demonstranti ale pod svých požadavků neustupují. "Pokud odejdeme dřív, než tahle vláda odstoupí, bude to znamenat, že jsme byli poraženi," řekl davu v komplexu premiérského úřadu Čamlong Srimuang, jeden z pěti vůdců protestu z Lidového spojenectví pro demokracii (PAD).

V úterý skupiny demonstrantů obsadily sídlo státní televize a tři ministerstva.

:.Thajci demonstrují pokojně.foto: ČTK/AP

Protest ukazuje na nespokojenost Thajců se politickou situací v zemi od dob vlády premiéra Tchaksina Šinavatry, jenž byl svržen při převratu v roce 2006 a poté se uchýlil do exilu v Anglii. Lidové spojenectví pro demokracii založili v roce 2006 kritici Šinavatry napojení na konzervativní kruhy. Podle nich současný premiér Suntcharavedž pokračuje v Šinavatrově vládě, protože v jeho Straně lidové moci působí stoupenci Šinavatry z jeho strany Thajci milují Thajsko, které měla velkou podporu na venkově.

:.Buddhističtí mniši před sídlem thajského premiéra foto: ČTK/AP

Protože PAD má silné zastánce v armádě, která je také názorově rozdělená, panují obavy z dalšího možného vojenského puče.

Šéf thajské armády generál Anupong Paodžinda v úterý popřel, že armáda připravuje pokus o státní převrat. "Veřejnost by neměla panikařit. Armáda se do politiky neplete," řekl novinářům. Vypořádání se s protesty je podle něj záležitostí policie.

:.Thajští policisté při zásahu likvidují improvizovanou barikádu.foto: ČTK/AP

Proti demonstrantům se nově postavila thajská média, která s nimi dosud sympatizovala. Deník Bangkok Post označil poslední postup PAD za neoprávněný a nezákonný. "Pokud PAD skutečně chce svrhnout vládu, měla by to udělat v parlamentu. To je správné a demokratické místo pro takový čin," uvádí list.