„Doufáme, že čínští předáci projeví vůli jednat o tibetských záležitostech realisticky,“ komentoval cestu pro agenturu Reuters dalajlamův mluvčí Tändzin Takhla. Místo a přesný čas jednání nebyly oznámeny.

Bude to ovšem první přímý kontakt mezi oběma stranami od poloviny března, kdy protičínské nepokoje v Tibetu přerostly v násilí. Dalajlama žije v indickém exilu od roku 1959, kdy uprchl z Lhasy po neúspěšném povstání. Od roku 2002 se konalo již šest kol dialogu mezi Čínou a dalajlamovými emisary, ale bez významnějšího pokroku.

Čína z vyprovokování březnových nepokojů obviňuje dalajlamu s tím, že se pokouší sabotovat srpnovou olympiádu v Pekingu. Hlava tibetských buddhistů tato obvinění odmítá.

Západní země už dlouho naléhaly na obnovení dialogu mezi Pekingem a dalajlamou a řada představitelů se nechala slyšet, že na zahajovací ceremoniál OH nepojede. Terčem protestů se stala také cesta olympijské pochodně kolem světa.

Pochodeň OH v Hongkongu...

Pochodeň se už vrátila na čínskou půdu. V pátek štafeta pokračovala v Hongkongu, kde ji vítaly tisíce lidí, z nichž mnozí na podporu olympiády mávali čínskými vlajkami a hlasitě aplaudovali. Štafety se pokusily narušit jen malé skupinky lidí. Ještě před startem hongkongské úřady deportovaly několik aktivistů, kteří se chtěli zapojit do protestů.

Americká herečka Mia Farrowová, která kvůli humanitární krizi Dárfúru kritizuje vazby mezi Čínou a Súdánem, však povolení k návštěvě dostala. V Hongkongu držela pochodeň a vyzývala čínské orgány, aby pomohly zastavit vraždění tím, že omezí svou pomoc Chartúmu. Hongkongská miniústava, dojednaná ještě před navrácením někdejší britské kolonie Číně v roce 1997, chrání svobodu slova.

Oheň míří na Mount Everest

Peking oznámil složení skupiny 50 horolezců, která má vynést pochodeň na Mount Everest. Tým bude podle jeho mluvčího tvořit etničtí Číňané, Tibeťané a zástupci dalších národnostních skupin.

Exiloví Tibeťané však proti pochodni na „střeše světa“ vznášejí námitky s tím, že Peking využívá akce ke zdůrazňování své vlády.